Ortopedický magazín logo

Reklama

Vysoký krvný tlak nie je choroba seniorov

Vysoký krvný tlak nie je choroba seniorov

Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, patrí k najčastejším chorobám srdca a cievneho systému. Spolu s fajčením, cukrovkou, vysokou hladinou tukov v krvi a obezitou je jedným z najzávažnejších rizikových faktorov cievnych mozgových príhod, ischemickej choroby srdca a ďalších prejavov aterosklerózy. Treba mať na pamäti, že vysoký krvný tlak nie je choroba seniorov. Stále častejšie trápi pacientov už pred pätdesiatkou. 

Na vysoký krvný tlak sa minulý rok liečilo viac ako 907-tisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. To je približne tretina z celkového počtu. 

36,9 % boli ženy

30,9 % boli muži 

Ich liečba vlani stála až 446 155 151 eur. Najväčšiu skupinu hypertonikov tvoria poistenci vo vekovej kategórii nad 65 rokov, je ich takmer 519-tisíc. 

Táto choroba  je však čoraz častejšie diagnostikovaná aj u omnoho mladších ľudí. V súčasnosti sa na ňu lieči viac ako 105-tisíc poistencov VšZP pod 50 rokov.

„Počet liečených hypertonikov na Slovensku je vrcholom ľadovca. Predpokladá sa, že zhruba polovica hypertonikov sa nielen nelieči, ale o svojom ochorení ani nevie. Vysoký krvný tlak tak môže mať na Slovensku vyše 1,5 milióna obyvateľov, čo je skutočne veľmi vysoké číslo. Dôležité je pravidelne absolvovať preventívne prehliadky a v domácom prostredí si v pokoji občas zmerať krvný tlak spoľahlivým tlakomerom. Vyhnete sa komplikáciám ochorenia. To zvládne naozaj každý. Pokiaľ zistíte jeho vyššie hodnoty, obráťte sa na svojho ošetrujúceho všeobecného lekára. Postará sa o všetko potrebné,” povedala Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska. 

Krvný tlak nad 140/90 mmHg

Artériová hypertenzia je vážne civilizačné ochorenie, ktoré sa prejavuje krvným tlakom nad 140/90 mmHg nameraným opakovane pri dvoch rôznych vyšetreniach. Vysoký krvný tlak nebolí a jeho príznaky sú nenápadné. Ťažkosti prichádzajú až po rokoch, keď nastáva poškodenie orgánov, a môžu mať fatálne dôsledky. Cievna mozgová príhoda alebo srdcový infarkt je niekedy prvým a v najhorších prípadoch aj posledným prejavom neliečeného vysokého krvného tlaku.

Aj hypertenzii sa dá predísť dôslednou prevenciou, pravidelnou starostlivosťou o svoje zdravie a jej dôsledky je možné eliminovať vhodnou životosprávou. Pri vysokom krvnom tlaku je dôležitá najmä správna výživa, zníženie príjmu kuchynskej soli, dostatočná pohybová aktivita, zníženie stresových faktorov, či obmedzenie alkoholu a fajčenia.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v tomto smere vyšla svojim poistencom v ústrety a zabezpečila pacientom s vysokým krvným tlakom komplexnú starostlivosť priamo v ambulancii všeobecného lekára. Nemali by tak dlho čakať na vyšetrenie u odborného lekára. 

„Diagnostiku i liečbu vybraných skupín pacientov s artériovou hypertenziou komplexne zabezpečí jeho všeobecný lekár na jednom mieste. Okrem toho sme rozšírili zdravotnú starostlivosť u všeobecných lekárov aj o komplexnú diagnostiku a liečbu zvýšenej hladiny cholesterolu a ostatných porúch premeny tukov. Výskyt vysokého krvného tlaku je totiž úzko spojený s výskytom aterosklerózy a zvýšených hodnôt niektorých tukov v krvi. Týmto krokom sme prispeli k tomu, aby sa tieto ochorenia diagnostikovali čo najrýchlejšie a najdostupnejšie. Všeobecní lekári poznajú svojich pacientov najlepšie a sú k nim najbližšie,“ povedala Beata Havelková, podpredsedníčka predstavenstva VšZP. 

Vďaka implementácii týchto kompetencií chce VšZP zachytávať hypertenziu u pacientov včas. Ešte v mladom veku a nie až v štádiu spojenom s komplikáciami, vyžadujúcom náročnejšiu liečbu. 

V neskorších štádiách choroby trpia pacienti dýchavičnosťou, bolesťou v hrudníku, poruchami očí, alebo obličiek. VšZP má u všeobecných lekárov pre dospelých zazmluvnené aj stanovenie kardiovaskulárneho rizika, vďaka čomu je možné nielen vyhodnotiť rizikovosť poistencov, ale aj včas ovplyvniť iné riziká srdcovo-cievnych ochorení. 

Redakcia

Zdroj: TS VšZP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This