Ortopedický magazín logo

Reklama

Môže sa infikovať aj zaočkovaná osoba, v ojedinelých prípadoch.

Môže sa infikovať aj zaočkovaná osoba

Výskumy aj prax potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné. V ojedinelých prípadoch sa však môže infikovať aj osoba, ktorá bola zaočkovaná. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„K 18. máju evidujeme spolu 456.585 prípadov COVID-19, pričom bolo hlásených 7766 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb,“ spresnila Račková. Po prvej dávke vakcíny išlo o 6137 prípadov pozitivity z celkového počtu 1.437.945 osôb zaočkovaných prvou dávkou. „Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,4 percenta, aj keď kompletná ochrana sa po prvej dávke vakcíny neočakáva,“ dodala Račková.

Po druhej dávke vakcíny ÚVZ zaznamenal 1629 prípadov pozitivity z celkového počtu 682.859 osôb zaočkovaných druhou dávkou. „V období 14 dní po druhej dávke z toho evidujeme 845 pozitívnych osôb,“ podotkla Račková.

Môže sa infikovať aj zaočkovaná osoba

Pripomenula, že existuje viacero dôvodov, prečo môže dochádzať k infekcii u zaočkovaných osôb. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní podľa jej slov závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou. „Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele,“ uviedla Račková.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This