Ortopedický magazín logo

Reklama

Viktoria Modesta ‒ inšpirujúci príbeh modelky, ktorá v detstve prišla o dolnú končatinu 

Zdroj: https://www.instagram.com/viktoriamodesta/

Skutočným menom Viktorika Moskalova sa narodila v Lotyšskom meste Daugavpils. Jej narodenie sprevádzala nehoda, ktorú v médiách nerada opisuje. Narodila sa však s vykĺbenou ľavou nohou a bedrami. Ešte ako dieťa absolvovala desiatky rekonštrukčných operácií a dlhé týždne strávila v nemocnici. Zlom prišiel, keď mala dvanásť rokov a s matkou sa presťahovali do Londýna. Tam sa z outsidera stala novodobá kráľovná. Keď mala dvadsať rokov, lekári Viktorii na jej naliehanie nohu amputovali nad kolenom. Jedným z titulov, ktoré neskôr získala, je tiež: Prvá bionic modelka alebo prvá bionic umelkyňa. 

Počas záverečného ceremoniálu letnej paralympiády v Londýne v roku 2012 stvárnila táto výstredná umelkyňa hlavnú postavu ‒ Snehovú kráľovnú ‒ počas živého vystúpenia skupiny Coldplay.

Viktoria Modesta
Zdroj: https://www.instagram.com/viktoriamodesta/

Video s protézou nohy v tvare ostrého hrotu, ktorú má Viktoria Modesta v klipe Prototype, sa dostalo aj do komerčnej reklamy počas známej americkej relácie X Factor (r. 2014). Priestor zaplatil americký kanál Channel 4 a Viktoria v ňom spieva o tom, že je ,,modelom budúcnosti”. Video s umelkyňou, ktorá dokázala svoj hendikep zakomponovať do svojskej formy umenia, sa stalo rýchlo virálom na internete a dnes už má takmer 14 miliónov pozretí.

Viktoria Modesta 1 bionic modelka
Zdroj: https://www.instagram.com/viktoriamodesta/

Protetika ako nástroj komunikácie s okolím

Viktoria pri svojich vystúpeniach, foteniach a nakrúcaniach používa rôzne protézy, niektoré sa vôbec nesnažia podobať skutočnej nohe. Naopak, sú výstredné, futuristické alebo zasa jemné, zdobené napríklad diamantmi.

Autorkou protetických nôh, ktoré Viktora Modesta zahŕňa do svojho umenia, je Sophie de Oliviera Barat. Pôvodne študovala make-up a zameriavala sa na jeho využívanie pri špeciálnych efektoch. Pri prvých protetických nohách, ktorým robila dizajn, sa snažila, aby vyzerali ako skutočné. Neskôr si uvedomila, že aj tento technologický prvok nahrádzajúci skutočnú končatinu môže vyjadrovať vlastnosti majiteľa. A tak sa vydala vlastnou cestou.

Viktoria Modesta 1. bionic modelka
Zdroj: https://www.instagram.com/viktoriamodesta/

Viktoria Modesta sa ako tridsaťročná, dnes už sebavedomá modelka, umelkyňa, speváčka a nadšenkyňa vedy, presťahovala do Los Angeles, kde sa ďalej venuje spájaniu umenia a technológií. Prijala miesto riaditeľky v laboratóriách, ktoré sa zameriavajú na využívanie inovatívnych technológií.

red.

Foto: instagram viktoria modesta

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This