Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO nalieha na riešenie rastúceho počtu prípadov rakoviny prsníka

Podľa štatistík zverejnených Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC), v decembri 2020 sa dostala rakoviny prsníka v rebríčku najčastejšie diagnostikovaných na najvyššie miesto, pred rakovinu pľúc. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzýva na nový globálny boj s rakovinou prsníka. 

Svetová zdravotnícka organizácia preto aj napriek pretrvávajúcej pandémii začala už v tomto mesiaci diskusiu s cieľom naštartovať globálnu iniciatívu v boji s rakovinou prsníka. Iniciatíva sa má začať ešte v tomto roku. Zníženie počtu obetí rakoviny prsníkov sa má dosiahnuť skorším detekovaním ochorenia a zabezpečením lepšieho prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Na Slovensku sa počet žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka zvyšuje z roka na rok. Zodpovedá tomu štatistika Národného centra zdravotníckych informácií. V roku 2000 bol u nás tento druh rakoviny diagnostikovaný 1 873 pacientkam. O desať rokov neskôr, v roku 2010, to už bolo 2 760 prípadov, teda o 887 viac, čo predstavuje nárast o 47 percent.

Celosvetovo viac ako každé šieste úmrtie je podľa WHO zapríčinené rakovinou. Zatiaľ čo v roku 2000 zomrelo na rakovinu 6,2 milióna ľudí, v roku 2020 jej podľahlo až 10 miliónov.

Každý piaty z nás zrejme bude bojovať s rakovinou

Medzi najčastejšie príčiny možno radiť nezdravé stravovacie návyky, nedostatočnú fyzickú aktivitu, fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu. Podľa WHO sa však pravdepodobnosť výskytu rakoviny zvyšuje aj s rastúcim priemerným vekom, ktorého sa dožívame. Zjednodušene povedané, pri dlhšom živote je vyššia pravdepodobnosť ochorenia na niektorý druh rakoviny.

V súčasnosti sa rakovina vyskytne počas života u jedného z piatich ľudí. Preto Svetová zdravotnícka organizácia apeluje na posilnenie prevencie a zameranie pozornosti na liečiteľné druhy rakoviny, ako je rakovina prsníka, krčka maternice alebo detská rakovina.

Prognózy podľa WHO naznačujú, že počet ľudí s diagnostikovanou rakovinou sa bude v nasledujúcich rokoch zvyšovať. Odhaduje sa, že v roku 2040 bude počet nových pacientov o 50 % vyšší ako teraz.

V niektorých krajinách pandémia Covid-19 spôsobila oneskorené diagnostikovanie rakoviny. zdroj: Envato Elements

Situácii nepomáha ani pretrvávajúca pandémia

Pandémia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prehĺbila problém s diagnostikovaním rakoviny v neskorom štádiu a s nedostatočným prístupom k liečbe. Tento problém sa vyskytuje najmä v krajinách a regiónoch s nízkym alebo so stredným finančným príjmom. Naviac, pre ľudí, ktorí bojujú s rakovinou, predstavuje COVID-19 oveľa väčšie riziko ako pre zdravú populáciu.

Redakcia

Zdroj: Svetová zdravotnícka organizáciaNárodné centrum zdravotníckych informácií (NCZI)

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This