Ortopedický magazín logo

Reklama

VIDEO: Držiteľ Kavliho ceny, David Julius, o znížení zaťaženia chronickej bolesti

vnímanie chronickej bolesti

Foto: ilustračné, Envato Elements

David Julis dostal Kavliho cenu za nanovedu v roku 2020. Vedeckému portálu Scientific american Custom Media poskytol rozhovor o nových vedeckých poznatkoch o vnímaní bolesti a možnostiach úľavy od bolesti, ktoré sa črtajú pre blízku budúcnosť. 

Starí Rimania sa domnievali, že bolesť môže vychádzať iba zo zranenia. Perzský lekár Avicenna, ktorého dielo The Canon of Medicine z 11. storočia dlho ovplyvňovalo smerovanie medicíny pri riešení bolestí, posunul videnie bolesti vpred. Bolesť popísal ako vnem, vyvolaný dotykom alebo teplotou.

David Julius

David Julius postavil svoju prácu na kapsaicíne. Táto chemická látka spôsobuje, že paprika je horká až štipľavá. Má však schopnosť aktivovať dva typy nervových vlákien. V štúdii z roku 1997 Juliusov tím presunul gény z týchto nervových vlákien do kožných buniek. Tie fluoreskujú iba pri reakcii na kapsaicín. Tak odhalili receptor kapsaicínu ‒ proteín nazývaný TRPV1. A identifikovali prvý známy proteín, ktorý reaguje na teplo.

Pozrite si rozhovor s Davidom Juliusom o tom, ako cítime bolesť.

Od roku 1997 sa Juliusovi a ďalším vedcom podarilo odhaliť dva príbuzné nociceptory. TRPM8 sníma bolestivo chladné podmienky. A TRPA1, ktorý dokáže snímať drobné vlákna aminokyselín, uvoľňujúcich sa zo zapáleného kĺbu. Okrem toho detekuje aj škodlivé chemikálie z rastlín ako wasabi, cibuľa či horčica.

Redakcia

Zdroj: SCIENTIFIC AMERICAN

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This