Ortopedický magazín logo

Reklama

Všetko, čo by ste mali vedieť o COVID pasoch? Sľubujú bezpečné cestovanie už toto leto

Sľubujú bezpečné cestovanie už toto leto

Foto: Envato Elements

Digitálne zelené preukazy, považované za akési „očkovacie pasy“, uľahčia bezpečný a voľný pohyb osôb v rámci EÚ počas pandémie ochorenia COVID-19. Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová pri predstavení nového súboru protipandemických opatrení.

Podľa stanoviska EK bude tento preukaz vydávaný zadarmo a bude dokladom, že jeho držiteľ bol zaočkovaný proti COVID-19. Alebo, že má negatívny výsledok testu alebo sa z tohto ochorenia vyliečil. Platiť bude vo všetkých členských štátoch EÚ. Rovnako na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku. Použiteľný bude zrejme aj v širšom ako európskom meradle, ak sa presadia iniciatívy vyvíjané globálne.

Certifikát obsahujúci QR kód bude v digitálnom formáte (použiteľný pre smartfóny) alebo v papierovej podobe – podľa preferencií držiteľov. Zahŕňa tri rôzne typy osvedčení: očkovací preukaz, testovací preukaz a potvrdenie o uzdravení. Tieto dokumenty môžu byť vydané a použité vo všetkých členských štátoch EÚ na uľahčenie voľného pohybu osôb. 

Preukaz bude obsahovať kľúčové informácie:

meno jeho držiteľa,

dátum narodenia,

členský štát,

kde bol vydaný

a jedinečný identifikátor osvedčenia.

Pri potvrdení o očkovaní sa uvedie typ vakcíny a jej výrobca, počet dávok a dátum očkovania. Pri osvedčení o testovaní sa uvedie typ testu, dátum, čas a miesto jeho vykonania a výsledok. Pri potvrdení o prekonaní choroby sa uvedie dátum pozitívneho výsledku testu, vydavateľ osvedčenia, dátum jeho vydania a doba platnosti.

Všetci občania EÚ a ich rodinní príslušníci, ako aj štátni príslušníci tretích krajín, ktorí majú bydlisko alebo pobyt v členských štátoch Únie a majú právo cestovať do iných členských štátov, budú mať nárok na bezplatné vybavenie preukazu, obsahujúceho iba minimálny súbor informácií potrebných na potvrdenie a overenie stavu očkovania, testovania alebo vyliečenia z choroby COVID-19.

EK zdôraznila, že zavedenie týchto preukazov neznamená zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ a očkovanie ako také nebude podmienkou pre umožnenie cestovania za hranice členskej krajiny. Všetci občania EÚ majú základné právo na voľný pohyb, čo platí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní. Digitálny zelený preukaz však uľahčí výkon tohto práva. Nezaočkované osoby sa však môžu stretnúť s obmedzeniami pri cezhraničnom cestovaní v podobe povinného testovania alebo pobytu v karanténe.

Ako bude fungovať zelený preukaz?

Digitálny zelený preukaz bude nápomocný najmä pri obmedzeniach voľného pohybu zavedených niektorými členskými štátmi z dôvodu ochrany verejného zdravia, ktoré požadujú ďalšie testovanie alebo pobyt v karanténe. Členské štáty budú mať možnosť rozšíriť pôsobnosť týchto preukazov aj na cestujúcich, ktorí dostali iné vakcíny ako tie, ktoré boli schválené pre používanie v EÚ. Ak členský štát bude aj naďalej vyžadovať od držiteľov digitálnych preukazov pobyt v karanténe alebo ďalšie testovanie, musí to oznámiť EK a všetkým ostatným členským štátom a zdôvodniť takéto opatrenia.

Každý orgán vydávajúci tento typ dokumentu – nemocnica, testovacie stredisko, zdravotný úrad – bude mať svoj vlastný kľúč digitálneho podpisu a všetky „kľúče“ budú uložené v zabezpečenej databáze v každej krajine. Vďaka spoločnej európskej platforme bude možné overiť všetky podpisy v celej EÚ.

Systém digitálnych zelených preukazov bude pozastavený, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási koniec pandémie ochorenia COVID-19. V prípade nových epidémií infekčných chorôb tento systém bude môcť byť znovu aktivovaný.

Sľubujú bezpečné cestovanie už toto leto
Foto: ilustračné, Envato Elements

Veľké očakávania

COVID pas ponúka celoeurópske riešenie na zabezpečenie toho, aby občania EÚ mohli využívať harmonizovaný digitálny nástroj na podporu voľného pohybu v priestore EÚ. Podpredsedníčka Európskej komisia (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová to uviedla v reakcii na zverejnenie návrhu vytvorenia digitálneho zeleného preukazu na uľahčenie bezpečného pohybu občanov v rámci EÚ počas pandémie ochorenia COVID-19.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders povedal, že digitálny zelený preukaz je prijímaný na báze celoeurópskeho prístupu a má zabezpečiť, že občania EÚ a ich rodinní príslušníci budú môcť už v lete cestovať bezpečne a s minimálnymi obmedzeniami. Preukaz sám o sebe nebude podmienkou voľného pohybu ani dôvodom na žiadnu diskrimináciu, pretože ho môžu získať aj nezaočkované, no testované osoby.
Slobodu voľného pohybu v priestore EÚ budú mať aj osoby bez COVID pasu, musia však rátať s rôznymi obmedzeniami zo strany členských krajín EÚ v podobe dodatočných testov či pobytov v karanténe, konštatoval Reynders. Aby sa mohol preukaz začať používať už počas tohtoročnej dovolenkovej sezóny, musia ho urýchlene prijať Európsky parlament a Rada EÚ.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This