Ortopedický magazín logo

Reklama

Vakcíny Sputnik V ukryté v chladničke súkromného lietadla. Rusko tvrdí, že sú falošné

Falošné vakcíny na palubě lietadla

Foto: ilustračné, Envato Elements

Mexickí colníci našli vo štvrtok 5775 dávok ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V na palube súkromného lietadla, ktoré malo odletieť do Hondurasu, uviedla agentúra DPA.

Podľa mexického daňového úradu bolo 1155 ampuliek ukrytých medzi nápojmi a zmrzlinou v dvoch chladiacich zariadeniach. Ruský fond priamych investícií (RDIF) okamžite zareagoval a uviedol, že vakcíny sú falošné, píše DPA.
„Analýza fotografií vrátane dizajnu ampuliek a štítkov naznačuje, že ide o falošnú látku, ktorá nemá nič spoločné s pôvodnou vakcínou,“ uvádza vo vyhlásení RDIF. „Toto je príklad možnej provokácie voči Sputniku V,“ dodal.

Sputnik V je jednou z piatich vakcín schválených v Mexiku. Prvá dodávka z celkových 24 miliónov dávok vakcín bola doručená koncom februára. Mexiko doteraz zaočkovalo iba okolo 627.000 obyvateľov, čo predstavuje 0,5 percenta tamojšej populácie. Očkovať začalo na Vianoce.

Honduras tiež schválil ruskú vakcínu a oznámil, že nakúpi 4,2 milióna dávok. Táto stredoamerická krajina však doteraz dostala iba asi 50.000 dávok od Izraela a prostredníctvom programu COVAX pre chudobnejšie krajiny.

Lietadlo malo podľa mexických úradov odletieť z juhovýchodného mexického mesta Campeche do mesta San Pedro Sula v Hondurase. Posádka a cestujúci, všetci občania Hondurasu, boli zadržaní.

Zdroj: TASR, DPA

Foto: ilustračné, Envato Elements

 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This