Ortopedický magazín logo

Reklama

Takmer tretina Čechov odmieta vakcínu. Nedôverujú jej a boja sa vedľajších účinkov po očkovaní

Takmer tretina Čechov odmieta vakcínu

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov. Presne 23 percent respondentov odmieta vakcínu. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM). Podobný prieskum bol realizovaný aj v USA. Až 45 percent nezaočkovaných tvrdí, že sa „určite nedá zaočkovať. Neveria, že ich vakcína ochráni pred nákazlivejším variantom delta. 

Ochotu nechať sa zaočkovať vyjadrilo 35 percent ľudí, ktorí sa na prieskume zúčastnili. Ďalších 35 percent opýtaných už bolo zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny.

  1. Až 45 percent respondentov, ktorí vyjadrili pozitívny postoj k očkovaniu, uviedlo ako hlavný dôvod svojho rozhodnutia to, že chcú ostať zdraví, alebo majú obavu z ťažkého priebehu ochorenia.
  2. Druhým najčastejším dôvodom pre očkovanie bola možnosť cestovania.

Proti očkovaniu sa v prieskume vyjadrilo 23 percent respondentov. Toto boli najčastejšie dôvody:

  1. Nedôveru k očkovaniu (28 percent)
  2. Názor, že vakcína nebola dostatočne otestovaná a bola vyvinutá príliš rýchlo (15 percent).
  3. Približne 14 percent opýtaných sa obávalo vedľajších účinkov očkovania alebo dlhodobých následkov.

Ochota Čechov nechať sa zaočkovať rastie. V prieskumu CVVM vo februári tohto roku totiž prejavilo záujem o očkovanie len 60 percent obyvateľov Česka, 33 percent očkovanie odmietalo a sedem percent váhalo.

Nadpolovičná väčšina českej populácie (54 percent) tiež verí, že nezaočkovaní ľudia by nemali mať možnosť vycestovať mimo Česka, pokiaľ sa nenechajú otestovať. Až 49 percent opýtaných bolo proti tomu, aby mali prístup ku službám, akou je napríklad kaderníctvo, iba zaočkovaní ľudia, za bolo 45 percent respondentov.

Podľa českého ministerstva zdravotníctva sa v ČR doteraz nechalo zaočkovať aspoň prvou dávkou vakcína takmer 5,4 milióna obyvateľov krajiny, plne očkovaných je takmer 4,4 milióna Čechov.

Väčšina nezaočkovaných Američanov sa ani neplánuje dať zaočkovať

Väčšina občanov Spojených štátov, ktorí sa doteraz nedali zaočkovať, o tom neuvažuje ani v budúcnosti. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý realizovalo americké Centrum pre výskum verejných otázok (NORC) agentúry Associated Press (AP). Z dát vyplýva, že ľudia odmietajúci očkovanie neveria, že ich vakcína ochráni pred nákazlivejším variantom delta.

Podľa prieskumu NORC len tri percentná z doteraz nezaočkovaných Američanov sa plánujú v dohľadnej dobe „určite dať zaočkovať“. „Pravdepodobne“ podstúpi očkovanie iba 16 percent z doteraz nezaočkovaných.

45 percent nezaočkovaných tvrdí, že sa „určite nedá zaočkovať“, a ďalších 35 percent tvrdí, že sa „pravdepodobne nedá zaočkovať“. Medzi možné dôvody, prečo nezaočkovaní neplánujú návštevu vakcinačného centra, až 64 percent z nich uviedlo, že neveria v účinnosť vakcín proti variantu delta.

Podľa agentúry AP stúpol počet nových prípadov v USA za uplynulé dva týždne takmer trojnásobne. Podľa aktuálnych štatistík CDC je úplne zaočkovaných len niečo vyše 56 percent občanov USA.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This