Ortopedický magazín logo

Reklama

Postcovidových pacientov postihuje aj kostná smrť

Postcovidových pacientov postihuje aj kostná smrť

Portál IndiaToday informoval o nových poznatkoch miestnych lekárov. Tí pri pozorovaní zotavujúcich sa pacientov po prekonaní koronavírusu evidujú prípady, keď títo pacienti začali trpieť avaskulárnou nekrózou. Toto ochorenie sa označuje aj ako kostná smrť. Ide o bolestivý stav postihujúci bedrový kĺb a stehenné kosti pacientov liečených na Covid-19, čo zvyšuje dlhý zoznam postovovovských komplikácií u zotavených pacientov.

IndiaToday cituje doktora Sanjay Agarwala, primára ortopédie a traumatológie. Ten spolu s ďalším kolegom, Dr. Mayankom Vijayvargiyom z nemocnice PD Hinduja Hospital a MRC Mumbai napísali lekársky dokument o svojich zisteniach. Tento dokument zverejnil aj British Medical Journal (BMJ).

Kostná smrť u covidových pacientov

U jedného z uzdravených pacientov sa náhle objavila bolesť v ľavom bedrovom kĺbe. Spočiatku si myslel, že ide o obyčajnú bolesť kĺbov. Bolesť však neustupovala ani po týždni. Kontaktoval preto ortopedického chirurga a podrobil sa röntgenovému vyšetreniu. Lekár však nezistil žiadne viditeľné ťažkosti. Pacientovi predpísal lieky proti bolesti. Ale bolesť neodišla ani po mesiaci a pol.

Lekári hľadali ďalej príčinu bolesti. Zistili, že niečo nie je v poriadku s bedrovým kĺbom a to ich doviedlo k poznaniu, že pacient trpí kostnou smrťou. Ukázalo to až vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Pacientovi robila ťažkosti už aj chôdza na krátku vzdialenosť.

Pri avaskulárnej nekróze alebo kostnej smrti dochádza k ovplyvneniu prívodu krvi do kosti a jej pomalému zabíjaniu. Daná časť kosti začne odumierať.

Šesť mesiacov od diagnostikovania tohto ochorenia a začiatku liečby je sledovaný pacient schopný opäť chodiť. Zvláda už aj stúpanie do schodov. Kompletná liečba si však podľa lekárov vyžiada ešte dva až tri roky.

Podľa odborníkov môžu byť na vznik tohto ochorenia náchylnejší „covidoví pacienti”, ktorým boli predtým podané steroidy na zlepšenie funkcie pľúc.

Lekári tvrdia, že najlepším spôsobom, ako odhaliť toto ochorenie, je aktuálne MRI vyšetrenie.

Pacienti s kostnou smrťou v radoch lekárov

Prví traja pacienti, ktorí mali spomínané príznaky, boli samotní lekári. Boli si dobre vedomí tejto choroby a z praxe vedeli vyhodnotiť bolesť v bedrovom kĺbe. Vďaka skorému MRI bolo možné ochorenie okamžite zvrátiť. V prípade dlhodobo neliečeného ochorenia môže kostná smrť postupovať agresívne a v neskorších štádiách už lekár stráca možnosť chorobu korigovať.

Takáto liečba trvá zväčša tri roky. Pacienti na ňu však reagujú rýchlo a bolesť začína ustupovať do 3 ‒ 6 týždňov. Od vypuknutia pandémie dostalo v nemocnici takúto liečbu 16 pacientov

Výskum z celého sveta naznačuje, že aktivátorom kostnej smrti u týchto pacientov mohli byť určité dávky steroidov. Otázkou pôsobenia koronavírusu na kosti a kĺby sa zaoberal aj portál OrthoInfo Americkej akadémie ortopedických chirurgov (AAOS).

Jedným z týchto príznakov koronavírusu môžu byť podľa portálu bolesti svalov alebo myalgie. Pacient môže mať bolesti v rukách, nohách alebo chrbte, ktoré sa vyvinú spontánne bez zranenia. Pri koronavírusovej infekcii je typická bolesť skôr vo svaloch ako v kĺboch. Ale ak máte artritický kĺb v ruke alebo nohe, vírus môže príznaky zhoršiť. Bolesť môže byť silná a obmedzujúca.

Redakcia

Zdroje:

Otrhoinfo

IndiaToday

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This