Ortopedický magazín logo

Reklama

Takmer 90 % prípadov rakoviny kože sa dá predísť

90 % prípadov rakoviny kože sa dá predísť

Za posledných 30 rokov sa opočet pacientov na Slovensku viac ako strojnásobil. Foto: ilustračné, Envato Elements

Takmer 90 % prípadov rakoviny kože sa dá predísť. Malígny melanóm je najzhubnejším kožným nádorom s rýchlou tvorbou metastáz. Patrí medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Jeho výskyt na Slovensku sa za posledných 30 rokov viac ako strojnásobil. Takmer 90 percentám prípadov tohto ochorenia sa však dá predísť vďaka včasnej diagnostike. Pripomenula to dermatologička Adriana Tomeková pri príležitosti melanómového pondelka.

Mesiac máj je celosvetovo venovaný prevencii rakoviny kože. „Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života,“ zdôraznila Tomeková z kliniky Tomar.

Prevencia melanómu je významná najmä preto, že ide o jeden z najnebezpečnejších typov rakoviny kože, ktorý rýchlo metastázuje. „Svoje telo by sme si preto mali sledovať pravidelne najmä my sami. Dôležité sú najmä pravidelné prehliadky znamienok, ktoré môžu zachrániť život. Stále je totiž príliš veľa ľudí, ktorí prevenciu rakoviny kože podceňujú,“ upozornila Tomeková.

Nevyhnutné je sledovať, či sa nezmenila farba, tvar, veľkosť či povrch znamienok. V prípade zmeny je potrebné vyhľadať lekára. Pripomenula, že posledných 35 rokov vzrástol výskyt rakoviny kože na celom svete až štvornásobne. „Napriek tomu mnohí ľudia, ktorí sú potenciálne ohrození, na rakovinu nemyslia,“ dodala Tomeková.

Už 30 rokov sa evidujeme nárast prípadov

Newslab uvádza, že aj keď malígny  melanóm nepatrí v Slovenskej republike medzi  malígne nádory  s najvyššou incidenciou, je závažný svojou  relatívne  vysokou mortalitou. Najmä  v prípade, ak je zachytený v neskorších štádiách choroby. Alarmujúca je stále stúpajúca incidencia tohto  nádoru v celej  Európe.  V Slovenskej republike sa jeho výskyt za posledných 30 rokov viac ako strojnásobil. V roku 1978 bola incidencia 3,9 na 100 000 obyvateľov, v roku 2007  dosiahla 12,19  na 100  000  obyvateľov.

Kritický je aj štvornásobný vzostup mortality za rovnaký časový interval, z 0,8 na 100 000 obyvateľov v roku 1978  na hodnotu 3,65 na 100 000 obyvateľov v roku 2010. Výskyt melanómu sa v posledných desaťročiach zvyšuje najmä v populácii ľudí starších ako 45 rokov, incidencia u starších ako 70 rokov je viac ako 40 na 100 000 obyvateľov

Redakcia

Zdroj: TASR, Newslab

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This