Ortopedický magazín logo

Reklama

Študenti STU vyvinuli softvér, ktorý zrýchľuje diagnostiku genetického ochorenia

Študenti STU vyvinuli softvér, ktorý zrýchľuje diagnostiku genetického ochorenia

Študenti Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v spolupráci s výskumníkmi vyvinuli automatický softvér, ktorý zrýchľuje diagnostiku genetického ochorenia primárnej ciliárnej dyskinézy. Ako dnes informovali TASR zo sekretariátu dekana, softvér bol spolu s diagnostickým procesom  publikovaný v špeciálnom vydaní časopisu MDPI Diagnostics zameranom na spomínané ochorenie.

Softvér slúži najmä na zrýchlenie označovania zdravých a poškodených cilií. „Softvér PCD Quant momentálne aktívne používa naša partnerská lekárka Andrea Felšöová pod vedením Jiřího Uhlíka z Karlovej univerzity v Prahe spolu s ďalšími kolegami. Softvér im dvoj- až trojnásobne zrýchľuje vyhodnotenie mikroskopických snímok a celkovú diagnostiku,“ priblížili z STU s tým, že lekárka dodatočne opravuje označenia pre zlepšenie presnosti. Slúžiť majú na zlepšenie výsledkov softvéru a tiež ako podklad pre ďalšie práce študentov.

Projekt tiež zaujal výskumníkov z univerzity v Toulouse, ktorí na Slovensku hľadali  spoluprácu pre ďalšie projekty s aplikáciami neurónových sietí v medicíne a vysvetliteľnosti ich rozhodnutí. Spoločne so študentmi a ostatnými výskumníkmi z STU začínajú pracovať na témach výskumu. „Takáto spolupráca môže priniesť cenné výsledky, publikácie a tiež výmenné pobyty pre našich študentov a študentov z Univerzity v Toulouse,“ dodala univerzita.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This