Ortopedický magazín logo

Reklama

Biela pastelka zajtra vysiela dobrovoľníkov do ulíc 300 miest a obcí

Biela pastelka zajtra vysiela dobrovoľníkov do ulíc 300 miest a obcí

Braillovo písmo je považované za základnú gramotnosť u ľudí so zrakovým postihnutím.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) organizuje už po 20. raz zbierku Biela pastelka. V prípade, že to pandemická situácia dovolí, dobrovoľníci vyjdú do ulíc v piatok (24. 9.). 

Biela pastelka je celoročná zbierka, ktorá za pomoci zbierkových tímov každoročne vrcholí v uliciach celého Slovenska. Ako priblížila PR manažérka ÚNSS Eliška Fričovská, tento rok sa zapojilo vyše 300 miest a obcí. Dodala tiež, že z preventívnych dôvodov sa tento rok nebudú v rámci zbierky organizovať žiadne špeciálne podujatia.

Cieľom zbierky je dlhoročne podpora ľudí so zrakovým postihnutím k samostatnému a plnohodnotnému životu. Získané finančné prostriedky putujú preto najmä na dofinancovanie aktivít, ktorými únia zrakovo postihnutým bezplatne pomáha. Klientov napríklad učí pracovať s kompenzačnými optickými a technicky náročnými pomôckami.

Braillovo písmo

„Pokiaľ niekto príde o zrak a prejaví záujem, tak ich samozrejme učíme aj Braillovo písmo, pretože ho stále považujeme za takú základnú gramotnosť u ľudí so zrakovým postihnutím,“ priblížila Fričovská.

Zbierka pomáha aj celkovej komunite. Zisk bude využitý aj na obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím, búranie bariér a mýtov či organizáciu rôznych kultúrnych či športových podujatí, ktoré rešpektujú ich potreby.

„Je to dôležité aj v tom uvedomiť si, že sa to týka nás všetkých. Všetci patríme do nejakej spoločnej jednoty a je na nás, čo sa rozhodneme vidieť a nevidieť. Na nás, ktorí ten zrakový hendikep nemáme,“ skonštatovala ambasádorka Bielej pastelky Adela Vinczeová, podľa ktorej je potrebné vidieť potreby a výzvy, ktoré majú ľudia naokolo.

Dobrovoľníci budú príspevky zbierať v uliciach do bielych pokladničiek v dvoj- až trojčlenných tímoch, pričom minimálne jeden z nich bude mať na sebe tričko s logom zbierky.

„Keď by mal niekto pochybnosť, či naozaj vidí správny zbierkový tím, môže ich poprosiť, aby mu ukázali rozhodnutie vykonávať zbierku. Je to kópia rozhodnutia, ktoré vydáva Ministerstvo vnútra SR,“ vysvetlila Fričovská s tým, že tak možno overiť, že nejde o podvodníkov.

Zbierku možno podporiť aj prostredníctvom SMS, priamym vkladom na účet alebo prostredníctvom darovacích brán na webe www.bielapastelka.sk.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This