Ortopedický magazín logo

Reklama

Steatóza pečene alebo stukovatená pečeň. Vedie k nej nedostatok pohybu a zlá strava

Steatóza pečene alebo stukovatená pečeň. Vedie k nej nedostatok pohybu a zlá strava

V minulosti sa steatóza pečene, teda stukovatená pečeň nepovažovala za hrozbu. Ľudia sa domnievali, že do určitej miery neprekáža. No posledných desať rokov sa potvrdzuje, že ani steatóza nie je úplne beztrestná a je potrebné venovať ochoreniu pozornosť, zvýšiť mieru kontroly a rozhodnúť o liečebnom postupe vo forme zmeny životosprávy, prípadne farmakologickej liečbe esenciálnymi fosfolipidmi, vysvetľuje Marián Oltman, hepatológ z bratislavského centra Thalion.

Podľa hepatológa ľudia vo všeobecnosti prešli na nesprávne zloženie stravy.

„Máme takzvanú diétu na západný štýl ‚western style diet‘, ktorá ako jediná z diét škodí. Lebo ináč majú diéty pomáhať. Princíp toho, prečo je škodlivá, tkvie v tom, že obsahuje veľmi veľa kalórií, málo vláknin a veľa cukrov,“ uviedol Oltman.

Vysvetlil, že nesprávne zloženie stravy mení aj skladbu baktérií v čreve na menej prospešné a pečeň je v dôsledku toho potom ešte zaťaženejšia. To je prvý krok na ceste, ktorá škodí našej pečeni. Hepatológ vidí problém aj v super hygiene. Podľa neho žijeme moderným spôsobom života, pri ktorom sa stráca bezprostredný kontakt s prírodou.

„Prakticky nás ani nemajú kde osídliť tie správne probiotické baktérie, pokiaľ sa uzatvárame do svojich bytov. A síce sa to snažíme vylepšovať tým, že užívame rôzne superpotraviny, ako napríklad toľko spomínanú bryndzu alebo kvasenú kapustu a podobne, to všetko je správne a veľmi dobré, no, bohužiaľ, len to nestačí. A okrem toho, treba to robiť stále, nielen vtedy, keď zistíme, že nastáva problém,“ skonštatoval Oltman.

Chýbajúci pohyb

Ďalším problémom je tiež nedostatok pohybu. „Naše gény sa vyvíjali niekoľko desiatok tisíc rokov na to, aby sme nachádzali potravu a dokázali vďaka tomu prežiť,“ upozornil s tým, že situácia, keď stačí na prežitie natiahnuť ruku do chladničky, je asi len posledných 100 rokov. „Výsledkom je potom nadváha, obezita, hypertenzia, cukrovka a množstvo ďalších súvisiacich ochorení,“ zhrnul.

Odhaduje sa, že v súčasnosti postihuje nealkoholické tukové ochorenie pečene štvrtinu svetovej populácie. Nealkoholickým tukovým ochorením pečene (NAFLD) netrpia len dospelí, vysoká miera prevalencie choroby existuje u detí a dospievajúcich. Na odhalenie nealkoholového stukovatenia, teda steatózy, stačí jednoduché ultrazvukové vyšetrenie.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This