Ortopedický magazín logo

Reklama

Sťažené dýchanie riešili záchranári počas Štedrého dňa najčastejšie

Sťažené dýchanie riešili záchranári počas Štedrého dňa najčastejšie

Zdravotní záchranári mali aj počas tohtoročného Štedrého dňa plné ruky práce, zasahovali v 1485 prípadoch. Riešiť museli sťažené dýchanie aj bolesti brucha u pacientov. V porovnaní s minulým rokom ide o mierny pokles, vlani mali takmer 1650 zásahov.

Najviac pacientov potrebovalo ich pomoc v Košickom kraji (265), najmenej v Trnavskom kraji, kde záchranárov vyslali k 142 pacientom. Väčšinu volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili operátori konzultáciou. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

V porovnaní s minuloročným Štedrým dňom sa podľa hovorkyne skladba volaní na tiesňovú linku 155 nezmenila. „Na prvom mieste v rebríčku najčastejších zdravotných ťažkostí bolo rovnako ako vlani sťažené dýchanie, nasledované bolesťami brucha a zhoršením zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením,“ priblížila Krčová.

V menšej miere sa ako počas každých sviatkov vyskytli aj telefonáty od osamelo žijúcich seniorov a od pacientov so psychickými poruchami. Operátori pomáhali volajúcim pri zhoršenom zdravotnom stave, riadili tiež manažment prevozov pacientov do nemocníc či konzultovali pri menej závažnom priebehu ochorenia. Záchranári riešili aj množstvo volaní v súvislosti s ochorením COVID-19.

„Počet covidových pacientov, u ktorých si zdravotný stav vyžiadal zásah záchranárov v domácom prostredí, bol počas Štedrého dňa presne 169,“ podotkla Krčová. Najviac takýchto pacientov bolo v Košickom kraji (31).

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This