Ortopedický magazín logo

Reklama

Záchranárov zamestnávajú aj prípady vážnej otravy, spôsobené pitím alkoholu nad mieru

Záchranárov zamestnávajú aj prípady vážnej otravy, spôsobené pitím alkoholu nad mieru

Akútne bolesti brucha a úrazy sú zdravotné ťažkosti, pre ktoré pacienti kontaktujú tiesňovú linku 155 počas vianočných sviatkov. Okrem nich však aj pre problémy, ktoré patria k najčastejším príčinám volaní na linku 155. Ide o sťažené dýchanie a zhoršenie zdravotného stavu pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Výnimkou nie sú ani prípady vážnej otravy. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová.

„Počas minuloročného Štedrého dňa sme na krajských operačných strediskách záchrannej zdravotnej služby vyslali záchranárov k 1649 pacientom, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka nárast o viac ako 200 zásahov. Počet volaní na tiesňovú linku 155 bol však omnoho vyšší. Väčšinu vyriešili operátori konzultáciou,“ povedala hovorkyňa.

Akútne bolesti brucha sú počas vianočných sviatkov podľa záchranárov spôsobené najmä diétnou chybou, nevhodnou kombináciou jedál alebo jednoducho prejedaním sa. „Za osobitnú kapitolu volaní môže alkohol – ide o drobné aj väčšie úrazy, fyzické potýčky, dopravné nehody aj prípady podchladenia či vážne otravy spôsobené pitím nad mieru,“ poznamenala Krčová.

Vzhľadom na preťaženosť tiesňovej linky 155, systému záchrannej zdravotnej služby aj nemocníc záchranári apelujú na verejnosť, nech dbá pri jedení a pití na prevenciu. Aspoň takto čiastočne odbremení zdravotníkov od pomoci pri ťažkostiach, ktorým sa dá jednoducho predísť.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This