Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Očkovať by sa mohlo najskôr o 2 týždne

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V

Foto: TASR/AP

Premiér Igor Matovič o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne.

Premiér verí, že ruská strana dodrží termíny aj množstvá. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo prísť milión kusov, v máji a júni ďalší milión. „Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ skonštatoval.
Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udelil minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Registrovať sa bude možné už skôr. Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.

Už pred tlačovou konferenciou premiéra a ministra zdravotníctva informovala mimoparlamentná Slovenská národná strana, že víta krok vlády zabezpečiť pre krajinu očkovaciu látku Sputnik V. Strana SNS uviedla, že na Slovensko by sa mali doviezť dodávky vakcíny Sputnik V. Denník N a Pravda informovali, že do Ruska letelo nákladné lietadlo Spartan, ktoré by sa podvečer malo vrátiť na Slovensko.  V tom čase sa ešte ministerstvo zdravotníctva k dodávkam vakcíny nevyjadrovalo.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This