Skolióza – koho postihuje najčastejšie a ako sa lieči?
Čo je skolióza?
Skolióza je deformita trupu charakterizovaná najmä vybočením do strany, i keď je prítomný aj určitý stupeň zaguľatenia chrbtice a rotácie jednotlivých stavcov. Príčina je v prevažnej väčšine prípadoch neznáma, v ostatných ide o vrodené zmeny na chrbtici, neuromuskulárne ochorenia, svalové ochorenia, poúrazové stavy atď.
Skoliózou častejšie trpia dievčatá
Skolióza postihuje najmä dievčatá v adolescentnom veku, najčastejšie sa prejaví počas prudkého rastového obdobia. Je známa rodinná predispozícia, preto je vždy vhodné vyšetriť aj súrodencov. Skolióza postihuje celú chrbticu resp. len jej časť, podľa toho hovoríme o krivke:
- krčnej
- hrudnej
- driekovej
- a najčastejšej hrudikovo-diekovej.
Podľa tvaru krivky je najčastejšia esovitá krivka „S“ a veľkooblúková krivka tvaru „C“. Ako výraz rotácie krivky je prítomný aj rebrový hrb, ktorý je najlepšie viditeľný v predklone pacienta.
Ako postupovať pri podozrení na skoliózu?
Základom je odborné ortopedické vyšetrenie so zhotovením RTG snímku, prípadne doplňujúce vyšetrenia (neurologické, endokrinologické, rehabilitačné). Niekedy sú potrebné doplňujúce moderné zobrazovacie metódy ako CT, MRI, EMG. Podľa stupňa krivky, veku, pohlavia, rastovej tendencie, rodinnej anamnézy a výsledku doplňujúcich vyšetrení sa stanoví stratégia liečby. Pri menších krivkách liečba pozostáva z intenzívnej cielenej RHB – nácviku individuálnej telesnej výchovy, polohovacích cvičení, edukácie skoliotického režimu. Pri výraznejších krivkách, resp. progresii stavu sa popri RHB indikuje korzet.
Viac o následnej liečbe, režimových opatreniach a odporúčaniach pri liečbe skoliózy sa dočítate na webstránke:
https://www.snop.sk/infosnopky/skoliozy/skolioza-koho-postihuje-a-ako-sa-lieci/
Autor: redakcia, www.infosnopky.sk
Foto: ilustračné, Envato Elements