Ortopedický magazín logo

Reklama

Skalica: V nemocnici tvoria až 80 percent pacientov ORL ambulancie deti a dorast

Skalica: V nemocnici tvoria až 80 percent pacientov ORL ambulancie deti a dorast

Deti a dorast tvoria až 80 percent pacientov ušno-nosovo-krčnej ambulancie Fakultnej nemocnice v Skalici. Návšteva lekára v odbore otorinolaryngológia (ORL) súvisí zväčša s ťažkosťami v oblasti nosa a uší, a to najčastejšie u detí.

„Okrem nosových a krčných mandlí, krivej nosovej priehradky alebo nosových polypov rieši otorinolaryngológ aj alergické nádchy alebo problémy s chrápaním,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Pacienti v regióne Záhoria prichádzajú do ORL ambulancie v letných mesiacoch najčastejšie s ochoreniami uší. Často sú to zápaly stredného ucha a zápaly vonkajšieho zvukovodu. Ďalej sú to chronické nádchy, zhoršené dýchanie nosom, u detí je to často chrápanie spôsobené zväčšenou nosnou mandľou. Takisto časté sú zápaly hrdla, najčastejšie angíny.

„Pacienti sú na vyšetrenie odosielaní všeobecnými lekármi pre dospelých a pediatrami. Určite je vhodné a potrebné, aby sa každý pacient zastavil u svojho lekára, ktorý dokáže posúdiť, či je nutné poslať pacienta k nám. Máme s nimi dobrú spoluprácu, vedia veľmi dobre diferencovať, kedy pacienta liečiť na obvode a kedy ho už poslať k špecialistovi. Nezriedka prichádza pacient aj na odporúčanie imuno-alergiológa,“ informoval riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

Z pohľadu ORL odbornosti sú za akútny stav považované krvácanie z horných dýchacích orgánov, úrazy, dusenie, teplotné stavy nad 38 stupňov Celzia a hnisavé ochorenia – abscesy,“ doplnila hovorkyňa.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This