Ortopedický magazín logo

Reklama

Zaočkované osoby nakazené variantom delta mali v tele podobné množstvo vírusu ako nezaočkovaní

Zaočkované osoby nakazené variantom delta mali v tele podobné množstvo vírusu ako nezaočkovaní

Z výsledkov najnovšej štúdie, ktorú na svoje webovej stránke zverejnila Oxfordská univerzita, vyplýva že očkovaní síce sú lepšie chránení ako nezaočkovaní, ale aj ľudia plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 môžu byť šíriteľmi delta variantu koronavírusu.  

Štúdia, na ktorej spolupracovali britské ministerstvo zdravotníctva a britský štatistický úrad (ONS), potvrdila, že vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca poskytujú dobrú úroveň ochrany aj proti delta variantu. Ich účinnosť je však v tomto prípade nižšia ako proti alfa variantu.

Osoby, ktoré boli zaočkované až po prekonaní ochorenia COVID-19, mali podľa vedcov ešte vyššiu úroveň ochrany ako tí, ktorí covid pred očkovaním nemali.

Plne zaočkované osoby nakazené variantom delta však mali v tele podobné množstvo vírusu ako nezaočkovaní ľudia. Pri alfa variante bolo toto množstvo vírusu výrazne nižšie.

Veľa neznámych

Nepoznáme, do akej miery môžu nákazu šíriť osoby nakazené covidom po zaočkovaní,“ povedala profesorka v odbore lekárskej štatistiky a epidemiológie Sarah Walkerová. To, že v tele môžu mať vyššie množstvo vírusu, však podľa nej potvrdzuje, že ľudia, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, nemusia byť pred delta variantom chránení v takej miere, ako vedci predpokladali.

„Očkovanie znižuje možnosť nákazy ochorením COVID-19, úplne ju však neodstráni,“ povedal odborník z Oxfordskej univerzity Koen Pouwels.

Štúdia porovnávala mieru ochrany pred nákazou v období pred 17. májom tohto roka a po ňom – keď sa variant delta stal v Británii dominantným.

Vedci odobrali vzorky od viac ako 384.000 osôb v období od 1. decembra 2020 do 16. mája 2021 a následne od viac ako 358.000 ľudí v období od 17. mája do 1. augusta tohto roka.

Odborníci budú vývoj pandémie v Spojenom kráľovstve naďalej monitorovať. Bez takýchto hromadných prieskumov je podľa Walkerovej „nemožné odhadnúť vplyv očkovania na šírenie bezpríznakových prípadov nákazy“.

Tieto osoby môžu byť podľa profesorky zdrojmi ďalšieho šírenia epidémie. Najmä ak si ľudia, ktorí už boli zaočkovaní, mylne myslia, že sa covidom nakaziť už nemôžu.

V Británii je v súčasnosti proti koronavírusu plne zaočkovaných viac ako 40.987.000 ľudí, napísala na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This