Ortopedický magazín logo

Reklama

Respirátory sú spravidla jednorazové, ich životnosť je v bežných podmienkach osem hodín

respiratory sú zväčša jednorázové

Foto: ilustračné, Envato Elements

 Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom „R“, čiže napríklad FFP2 R. Poukázal na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Od pondelka (8. 3.) platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

Úrad verejného zdravotníctva zdôraznil, že je potrebné vždy sa riadiť pokynmi výrobcu. „Ak opätovné použitie neodporúča, rešpektujte to,“ uviedol ÚVZ. V prípade, že človek využil respirátor na miestach, kde bol vysoký pohyb ľudí, alebo priestory boli stiesnené či slabo ventilované, respirátor už opätovne ÚVZ neodporúča používať. „Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte do nádob určených na separáciu,“ dodal ÚVZ.

ÚVZ tiež neodporúča používať respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený. Zároveň nie je vhodné nosiť respirátor, ktorý už využil niekto iný. „Ak ste mali respirátor nasadený iba krátko, teda minúty, nie hodiny, a ste si istí, že ste s respirátorom správne manipulovali, teda iba za gumičky, nedotkli ste sa vnútornej časti a nemohol sa kontaminovať z okolia, môžete si ho nasadiť opäť,“ vysvetlil ÚVZ.

Situácia nespeje k lepšiemu

Včera na Slovensku pribudlo 2363 prípadov nákazy, počet úmrtí sa zvýšil o 94.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (520), nasleduje Prešovský kraj (425), Košický (366), Trenčiansky (366), Banskobystrický (206), Trnavský (201), Bratislavský (152) a Nitriansky (127). Je medzi nimi 1182 mužov a 1181 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3737 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3537 ľudí. Na JIS je 317 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 357 osôb.

Celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 je 8440 a celkový počet úmrtí s týmto ochorením je 1649.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 400.826. Druhú dávku vakcíny už dostalo 214.389 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5685 ľudí.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This