Ortopedický magazín logo

Reklama

Rady Svetovej zdravotníckej organizácie k Veľkonočným sviatkom a blížiacemu sa ramadánu

Rady Svetovej zdravotníckej organizácie k Veľkonočným sviatkom a blížiacemu sa ramadánu

Foto: Envato Elements

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) počas Veľkej noci a dva týždne pred ramadánom, varuje pred slávením v zaplnených vnútorných priestoroch, lebo to môže spustiť novú vlnu infekcií koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„V krajinách zažívajúcich rozsiahly prenos koronavírusu medzi miestnym obyvateľstvom by sa malo vážne uvažovať o virtuálnych stretnutiach, o odklade alebo početnom obmedzení takýchto zhromaždení,“ napísala WHO vo vyhlásení.

„Bez ohľadu na lokalitu sveta by sa akákoľvek náboženská služba mala konať vonku, ak je to možné, alebo v obmedzenom počte a trvaní – malo by byť pritom dostatočné vetranie. Mal by sa dodržiavať fyzický odstup, hygiena rúk a nosenie rúška, ako znejú odporúčania,“ dodala agentúra OSN.

Podľa WHO by bolo lepšie, keby ľudia slávili sviatky s tými, s ktorými žijú, a vyhli sa stretnutiam s inými ľuďmi – predovšetkým vtedy, ak sa necítia dobre alebo sú v karanténe. „Stretnutia vo vnútri, dokonca aj tie menšie, môžu byť obzvlášť riskantné,“ upozornila WHO.

Odborníci sa obávajú, že niektorí ľudia prestanú byť počas náboženských sviatkov opatrní, hoci mnoho krajín práve zavádza obmedzenia, aby spomalili nárast v počtoch infekcií koronavírusom. V týchto dňoch kresťania slávia Veľkú noc a moslimovia začínajú 13. apríla pôstny mesiac ramadán.

1 000 000 zaočkovaných Slovákov

Koncom týždňa Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo, že na Slovensku sa podala miliónta vakcína proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie je podľa rezortu zdravotníctva najúčinnejšou ochranou proti novému koronavírusu. Malo by sa v najbližšom období ešte urýchliť. V druhom kvartáli príde na Slovensko nová jednodávková vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson. Krajiny EÚ zároveň vo štvrtok schválili dodatočné dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. V najbližších troch mesiacoch do našej krajiny príde 1,63 milióna dávok tejto očkovacej látky.

Zdroj: TASR

Foto:  ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This