Ortopedický magazín logo

Reklama

Maďarskí lekári majú pochybnosti o pľúcnej ventilácii pre covidových pacientov

Maďarskí lekári majú pochybnosti o pľúcnej ventilácii pre covidových pacientov.

Foto: ilustračné, Envato Elements

Maďarská lekárska komora (MOK) navrhla rezortu vnútra, aby preveril, či invazívna umelá pľúcna ventilácia pacientov s ochorením COVID-19 prebieha v poriadku, pretože v niektorých nemocniciach dosahuje úmrtnosť takýchto pacientov až 98 percent. O tomto liste MOK ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi informovala cez týždeň komerčná televízia RTL Klub.

Predseda lekárskej komory Gyula Kincses zdôraznil, že jeho kolegovia sú pod obrovským fyzickým i psychickým tlakom. Komora okrem iného navrhuje, aby rezort vnútra vykonal kontroly, či umelá pľúcna ventilácia prebieha v poriadku. Miera úmrtnosti je podľa neho v takýchto prípadoch veľmi vysoká. Avšak oficiálne údaje o tom, koľko pacientov prežije invazívnu kyslíkovú liečbu, nie sú k dispozícii.

Primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik nedávno vyhlásil, že zomiera čoraz viac ľudí napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Ich pomer stúpol z pôvodných 30 percent na 40 až 45 percent. 

Každý deň pribudne v Maďarsku okolo 9000 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomiera v Maďarsku denne aj 250 pacientov, čím počet obetí koronavírusovej pandémie u našich susedov stúpol na 20.995. Denný rekord úmrtí zaznamenali túto stredu s počtom 302. Aktuálne je na umelej pľúcnej ventilácii približne 1 500 pacientov.

Znižuje sa veková hranica umierajúcich pacientov

Počas tretej vlny pandémie v Maďarsku klesol počet úmrtí v najstarších vekových kategóriách, avšak vo všetkých ostatných skupinách došlo k nárastu obetí. Upozornila na to v pondelok v komerčnej televízii ATV podpredsedníčka Odborárskej organizácie maďarských lekárov (MOSZ) Judit Tóthová. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je podľa jej slov toľko mladých ľudí, že pacientov vo veku nad 65 a nad 70 rokov často nemôžu napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu.

Najviac nakazených vírusom SARS-CoV-2 je vo vekovej kategórii 40 až 49 rokov. „Do nemocníc prichádza čoraz viac mladších pacientov v čoraz vážnejšom zdravotnom stave,“ zdôraznila Tóthová. Dodala, že britská mutácia koronavírusu sa šíri medzi mladšími obyvateľmi, pretože sú podstatne aktívnejší aj čo sa týka sociálnych kontaktov. 

Tóthová povedala, že namiesto zmierňovania opatrení, ktoré je v kompetencii vlády, by bolo potrebné ich ešte sprísniť a existujúce nariadenie prísnejšie dodržiavať.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elemenets

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This