Ortopedický magazín logo

Reklama

Prioritou šéfa Národného ústavu detských chorôb bude zlepšovanie podmienok pre prácu zdravotníkov

Prioritou šéfa Národného ústavu detských chorôb bude

Na snímke budova Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave 12. mája 2020. Foto: TASR - Pavol Zachar

Riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Peter Bartoň sa bude v novej pozícii snažiť predovšetkým o stabilizáciu personálu ústavu. Má záujem zlepšovať podmienky práce lekárov, sestier a všetkých zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov ústavu. Ako pre TASR povedala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická, ambíciou nového šéfa je najmä to, aby sa zdravotnícki pracovníci – lekári a sestry, ktorí odišli pracovať do okolitých krajín, vrátili späť. Taktiež chce posilňovať propacientsku orientáciu nemocnice.

Bartoň, ktorý je aktuálne poverený vedením ústavu, v ňom ako lekár pracuje viac ako 20 rokov. NÚDCH je podľa Kamenickej považovaný za najväčšiu detskú nemocnicu v strednej Európe.

„Víziou riaditeľa je vytvoriť z NÚDCH naozaj špičkovú nemocnicu na európskej a svetovej úrovni. Sám ako lekár absolvoval viacero stáží na kvalitných svetových klinikách, a preto si veľmi dobre uvedomuje, aké dôležité je, aby lekári a sestry v nemocnici mali možnosti reálne vidieť, ako to na takýchto špičkových klinikách funguje, a aby následne mohli tieto svoje skúsenosti uplatniť aj v NÚDCH,“ reagovala na otázku TASR.

Snahou nového riaditeľa je tiež dosiahnuť medzinárodnú akreditáciu pracovísk ústavu a nadviazať úzku spoluprácu s najlepšími svetovými nemocnicami. To by podľa hovorkyne malo umožniť ich lekárom a sestrám viac odborných stáží a možností učiť sa od tých najlepších. Tak isto by aj NÚDCH ocenil, keby k nim prišli na stáže lekári a sestry z týchto zahraničných kliník.

Potrebné budú aj finančné prostriedky

Keďže viac ako 80 percent príjmov zo zdravotných poisťovní ide na úhradu miezd pracovníkov ústavu, NÚDCH sa bude uchádzať o prostriedky v rámci plánu obnovy a kapitálové výdavky ministerstva zdravotníctva.

Nové vedenie nemocnice chce podľa Kamenickej podporovať každý zmysluplný projekt, ktorý zlepší starostlivosť a komfort detských pacientov a ich rodičov. Posilňovať tiež spoluprácu tak so zahraničnými klinikami, ako aj s pracoviskami v rámci Slovenska.

„Už v krátkom čase napríklad chystáme projekt v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a lekárskymi fakultami, v rámci ktorého chceme pomôcť rodičom už pri vstupe do nemocnice. Študenti medicíny v rámci praxe usmernia rodičov, ktorí prídu s deťmi do nemocnice prvýkrát, kam majú ísť a takisto im odpovedia na ich prvé otázky, aby sa necítili stratení a vystrašení a bolo o nich postarané hneď od vstupu do nášho ústavu,“ dodala.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Pavol Zachar

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This