Ortopedický magazín logo

Reklama

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol

Kým v roku 2017 absolvovalo preventívnu prehliadku u zubára 42% poistencov ZP Union, v minulom roku to bolo len 28%. Počet preventívnych prehliadok u zubárov masívne klesol. Príčinou má byť pandémia koronavírusu. „Takéto čísla sme v prípade zubárov naozaj ešte nemali. Preto chceme povzbudiť ľudí – do konca roka sú ešte 4 mesiace na to, aby tú prevenciu stihli,“ hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union.

V prvom rade ide o zdravie, ale poctivé návštevy preventívnych prehliadok majú aj finančný rozmer. Kto nechodí na prevenciu, musí si, podľa zákona, ošetrenia súvisiace so zubným kazom v nasledujúcom kalendárom roku platiť celé sám,“ upozorňuje hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. 

V prevencii sú poctivejšie ženy – k zubárovi a na dentálnu hygienu ich vo všeobecnosti chodí 57%, kým mužov len 43%. Ako ďalej uvádzajú štatistiky Unionu, zubný kaz sa ročne objaví v priemere až na dvoch zuboch. Platí, že čím neskôr sa ošetrí, tým to viac bolí. Tiež je to potom drahšie, lebo sa nedáva jednoplôžková, ale napríklad hneď trojplôžková plomba. 

Na zaplatenie účtov u zubára môžete využiť aj finančné príspevky, ktoré poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne. „

ZP Unon zároveň upozorňuje, že treba dôsledne čítať podmienky čerpania benefitov, pretože niektoré poisťovne vám nedajú celú sumu naraz, ale vo viacerých malých častiach, čiže to nestihnete vyčerpať. V takýchto veciach sú rozdiely, na ktorých sa ale dá ušetriť veľa peňazí, len si to treba zistiť a sledovať. „Máme spätnú väzbu, že mnoho ľudí práve kvôli dentálnemu benefitu dokonca zmení aj poisťovňu, lebo ak sú doma napríklad dvaja dospelí a dve deti, tak spolu môžu ušetriť až 600 eur ročne len u zubára,“ uzatvára B.Dupaľová Ksenzsighová. 

Zdroj: TS Union

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This