Ortopedický magazín logo

Reklama

Peľová sezóna brezy sa už rozbehla. V ovzduší sa už objavil aj peľ duba, buka, javora a vŕby

RADY PRE ALERGIKOV

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

V teplejších oblastiach Slovenska sa naplno rozbehla peľová sezóna brezy. Uplynulý týždeň sa vďaka premenlivému aprílovému počasiu až na pár výnimiek niesol v znamení nižších koncentrácií peľu v ovzduší. V teplejších oblastiach Slovenska sa však naplno rozbehla peľová sezóna brezy. 

„Začínajúca peľová sezóna brezy v teplejších oblastiach Slovenska prekvapila rýchlym nárastom denných koncentrácií peľu. Najvyššiu hladinu zachytili monitorovacie stanice v Bratislave, Trnave a Nitre. Na ostatnom území sa peľ brezy vyskytoval len v nízkych koncentráciách,“ informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

Najvyššie zachytené hladiny peľu brezy

  • v Bratislave a to 759 peľových zŕn v m3 vzduchu
  • v Trnave 184 peľových zŕn v m3 vzduchu
  • v Nitre 89 peľových zŕn v m3 vzduchu

Janka Lafférsová dodala, že okrem uvedených drevín sa v ovzduší objavil peľ hrabu, brestu, duba, buka, javora a vŕby. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali len nízke denné hladiny.

V nadchádzajúcom týždni Lafférsová predpokladá i napriek chladnému počasiu nárast denných koncentrácií peľu brezy do alergologicky významných hladín aj na ostatnom území Slovenska. „Peľ brezy sa stáva najsilnejším alergénom najbližších týždňov. V ovzduší sa bude vyskytovať aj peľ javora, jaseňa, topoľa, hrabu, duba, buka a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité,“ uzavrela.

Nejakou formou alergie trpí viac ako 150 miliónov Európanov. Nárast alergikov registrujeme aj na Slovensku. Počet nových alergikov sa každoročne zvyšuje o takmer sto tisíc. Už od roku 2005 si na celom svete pripomíname Svetový deň alergií (8. júl).

Redakcia, tasr

Foto: ÚVZSR.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This