Ortopedický magazín logo

Reklama

Slnko vraj zabíja COVID-19 až 8-krát rýchlejšie, ako sa predpokladalo

Slnko vraj zabíja COVID-19 až 8-krát rýchlejšie, ako sa predpokladalo

Za pomoci slnečného žiarenia mali pri laboratórnych podmienkach deaktivovať vírus v slinách do 10 až 20 minút. Foto: Envato Elements

S týmto tvrdením prichádza profesor Paolo Luzzatto-Fegiz z univerzity v kalifornskej Santa Barbare. Jeho vedecký tím skúmal vplyv rôznych pásiem ultrafialového (UV) svetla na vírus SARS-CoV-2, teda COVID-19. Pri pokusov využili UVA, UVB a UVC žiarenie. Jedno z týchto žiarení prekvapilo v schopnosti zabíjať vírus, ktorý paralyzoval celý svet.

Ako najslabšie sa ukázalo UVA žiarenie. Naopak, ako najsilnejšie vyhodnotili autori štúdie UVC žiarenie. Napriek tomu, že schopnosť „zabíjať“ vírusy sa bežne pripisuje UVB žiareniu. Podľa vedcov totiž poškodzuje RNA vírus.

Testy vykonávali na simulovaných slinách. S UVB žiarením deaktivovali vírus po 20 minútach. Neskoršia štúdia ukázala, že rovnaký výsledok by mohli dosiahnuť so slnečným žiarením. Nasledujúca štúdia potvrdila tieto tvrdenia. Za pomoci slnečného žiarenia mali pri laboratórnych podmienkach deaktivovať vírus v slinách do 10 až 20 minút. Maximálny potrebný čas ‒ 20 minút, predstavuje 8-krát lepší výsledok, ako tím vedcov predpokladal na začiatku prvej štúdie.

Luzzatto-Fegiz a jeho tím poznamenali, že horná hranica tohto rozsahu je viac ako osemkrát rýchlejšia, ako predpovedali teoretické modely prvej štúdie. Medzitým sa vírusy kultivované v rastovom médiu inaktivujú viac ako trikrát rýchlejšie, ako sa predpokladalo.

Vo februárovom vydaní Journal of Infectious Diseases vedci napísali, že pozitívne účinky sa ešte môžu preukázať aj pri UVA žiarení. Napríklad pri interakcii s niektorými molekulami v slinách.

Autor štúdie Luzzatto-Fegiz a jeho tím poznamenali, že ak by sa ukázalo, že SARS-CoV-2 je citlivý na slabšie vlnové dĺžky svetla, znamenalo by to, že slnečné svetlo môže lepšie zmierňovať prenos vírusu v exteriéri, ako sa doteraz myslelo.

V pozitívne výsledky ďalšieho skúmania vplyvu UVA žiarenia veria autori aj pre jeho šetrnejšie vlastnosti. Predpokladajú, že aj UVA žiarenie by sa mohlo uplatniť ako UV dezinfekcia. UVC žiarenie má v tomto smere síce merateľne lepšie výsledky, ide však o najškodlivejšiu formu UV žiarenia. Jeho využitie môže zvyšovať obavy o bezpečnosť, a tak obmedzuje jeho používanie na minimálny čas. Autori ho preferujú pri využití v nemocniciach alebo v kuchyni.

Ďalší výskum bude smerovať k lepšiemu popísaniu účinkov rôznych vlnových dĺžok UV svetla na vírusy umiestnené v rôznych médiách.

Redakcia, zdroj: Journal of Infectious Diseases, University of California, Santa Barbara

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This