Ortopedický magazín logo

Reklama

Pápež trpel „závažným“ zúžením hrubého čreva

Pápež trpel zúžením hrubého čreva

Pápež František v nedeľu popoludní 4. júla 2021 absolvoval plánovanú operáciu. Foto: TASR-AP

Stav pápeža Františka, ktorý v nedeľu absolvoval operáciu hrubého čreva, je naďalej „uspokojivý“, oznámil v stredu Vatikán. Záverečné vyšetrenia zasiahnutého tkaniva podľa neho ukázali, že pápež trpel „závažným“ zúžením hrubého čreva.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni uviedol, že 84-ročný pápež po tom, ako mu v nedeľu odstránili ľavú časť čreva, prijíma pravidelne potravu, zatiaľ čo infúzna liečba bola pozastavená. Napadnuté tkanivo obsahovalo podľa testov „závažnú divertikulárnu stenózu so znakmi sklerozujúcej divertikulitídy“.

Ide o patologický stav, ktorý vzniká, ak dôjde k zápalu či infekcii divertikulov, čiže vydutín sliznice hrubého čreva, vysvetľuje agentúra AFP.

Pápež sa podľa slov hovorcu poďakoval za mnohé priania na uzdravenie, ktoré mu ľudia zaslali. Okrem iných mu skoré zotavenie zaželal americký prezident Joe Biden. „Pápež František je dojatý mnohými správami a náklonnosťou, ktorej sa mu dostalo v posledných dňoch. Vyjadril tiež vďačnosť z blízkosti a modlitieb (ľudí),“ dodal Bruni.

V pondelok hovorca Bruni oznámil, že ak nenastanú komplikácie, pápež by mal zostať v Gemelliho nemocnici v Ríme sedem dní. Zdravotný stav najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi je relatívne dobrý, hoci v mladosti mu pre infekciu odstránili hornú časť pľúc. Okrem toho trpí i ischiasom (zápalom sedacieho nervu), ktorý mu spôsobuje problémy pri chôdzi a státí.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This