Ortopedický magazín logo

Reklama

Ošetrenie ústnej dutiny absolvuje ročne menej ako 15 % dospelých poistencov štátnej poisťovne

Ošetrenie ústnej dutiny absolvuje ročne menej ako 15 % dospelých poistencov štátnej poisťovne

Odborne vyčistený chrup je menej náchylný na tvorbu zubného kazu a viaceré zubné ochorenia. Dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré vychádzajú z vykázanej zdravotnej starostlivosti v stomatologických ambulanciách však ukazujú, že o takéto ošetrenie ústnej dutiny nie je veľký záujem. Absolvuje ho menej ako 15 % dospelých poistencov štátnej poisťovne.

Správnym čistením zubov môžeme zabrániť viacerým zubným ochoreniam. Dôležitá je nielen starostlivosť o zuby v domácom prostredí, ale aj návšteva u špecialistu na dentálnu hygienu.

„V minulom roku absolvovalo profesionálne čistenie zubov stomatologických ambulanciách  menej ako 15 % našich poistencov, hoci pravidelná dentálna hygiena je najúčinnejším spôsobom, ako predísť zubnému kazu a zápalu ďasien. Stav ústnej dutiny zároveň ovplyvňuje celkové zdravie človeka. Ak sa nedostatočne staráme o ústnu hygienu, môžeme podporiť vznik ochorení, akými sú cukrovka či infarkt myokardu, ktoré citlivo reagujú na akúkoľvek infekciu v tele,“ zdôrazňuje VšZP. Na dentálnu hygienu preto dospelým odporúča chodiť dvakrát ročne. 

S dôslednou dentálnou hygienou je potrebné začať čo najskôr, a to už u detí, aby si vypestovali správne návyky a vyhli sa neskorším stomatologickým ťažkostiam. ,, Rodičia by nemali podceňovať preventívne prehliadky svojich ratolestí už od prvých mliečnych zubov, pretože zohrávajú kľúčovú úlohu pri správnom vývoji čeľuste. Ich predčasné vypadávanie, či kazivosť v dôsledku zlej hygieny, vedie k  zlému  usporiadaniu trvalého chrupu, k rôznym anomáliám zhryzu a následne k liečbe
u čeľustného ortopéda
,“ dodáva VšZP.

K zubárovi chodí viac žien ako mužov

Dospelí poistenci majú nárok na zubnú prehliadku raz ročne a tehotné ženy dvakrát počas tehotenstva. Podľa štatistík poisťovne chodí k zubárovi viac žien ako mužov. V roku 2020 navštívilo ambulanciu zubára 58 % žien53 % mužov, pričom majú v priemere 2 zubné kazy ročne. Ľudia by nemali zanedbávať preventívnu zubnú prehliadku, pretože okrem kazov dokáže odhaliť aj závažné ochorenie akým je orálny karcinóm. Zubár pri preventívnej prehliadke sleduje nielen stav zubov, ale aj iné štruktúry ústnej dutiny ako sú jazyk, podnebie, pery či hltan a môže tak v niektorých prípadoch pacientom zachrániť život. V rámci Európy je orálny karcinóm desiatym najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným nádorom v ľudskom organizme.

Zdroj: TS VšZP

Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This