Ortopedický magazín logo

Reklama

Pacientka s náhradnou chlopňou oslavuje 100. narodeniny

Pacientka s náhradnou chlopňou oslavuje 100. narodeniny

Pacientka s náhradnou chlopňou Rozália Skladaná z Bratislavy, ktorá podstúplila operáciu v októbri 2013, sa v stredu 15. septembra dožíva 100. rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Soňa Valášiková.

Priblížila, že pacientka absolvovala náhradu aortálnej chlopne transkatétrovou bioprotézou transapikálnym prístupom. Operáciu realizoval prednosta Kliniky kardiochirurgie Michal Hulman spolu s kardiochirurgom Martinom Beňom a svojím tímom.

„Operácie pre postihnutie aortálnej chlopne patria dnes medzi častejšie kardiochirurgické výkony. Transkatétrová náhrada aortálnej chlopne je metódou voľby u vysoko rizikových inoperabilných a fragilných pacientov. U pani Skladanej sme realizovali náhradu aortálnej chlopne transapikálnym prístupom (TA TAVI), teda cez hrot ľavej komory srdca,“ povedala Valášiková.

Život s náhradnou chlopňou

Pacientku pravidelne sleduje jej ambulantný kardiológ, ako aj odborníci v NÚSCH. Správa o ambulantnom vyšetrení z júna 2021 hovorí o tom, že pani Skladaná nemá bolesti na hrudníku, toleruje bežnú fyzickú aktivitu. Podľa lekárov chodí po rovine s barlou pomalým tempom, ľahšie sa zadýcha.

NÚSCH poskytuje špičkové komplexné zdravotnícke služby v oblasti diagnostiky, liečby a prevencie ochorení srdca a ciev v súlade s najnovšími vedeckými a odbornými poznatkami kardiovaskulárnej medicíny.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This