Ortopedický magazín logo

Reklama

Nový program – EU4Health. Má 5,1 miliardy eur na posilnenie odolnosti zdravotných systémov

Nový program - EU4Health.

Foto: ilustračné, Envato Elements

Európska komisia (EK) dnes privítala nadobudnutie platnosti programu EU4Health. Stalo sa tak po tom, ako tento jej návrh začiatkom marca odobril Európsky parlament (EP) a následne aj ministri členských krajín (Rada EÚ).

Súhlas spoluzákonodarcov – EP a Rady EÚ – bol posledným krokom k sprístupneniu 5,1 miliardy eur. Tie sú vyčlenené na obdobie rokov 2021 – 2027 na posilnenie odolnosti zdravotných systémov v krajinách Únie a na podporu inovácií v zdravotníctve.

Komisia pripomenula, že program EU4Health významne prispeje k ekonomickému oživeniu po koronakríze tým, že zlepší zdravie obyvateľov EÚ, podporí boj proti cezhraničným zdravotným hrozbám a podporí pripravenosť a schopnosť Únie účinne reagovať na budúce zdravotné krízy.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti vyhlásila, že od piatka sa začína plánovať nový smer v oblasti zdravotnej politiky EÚ.

„Nadobudnutie účinnosti programu EU4Health nám poskytne dostupné nástroje na vykonávanie dlhodobých zmien v oblasti verejného zdravia. Bezprecedentný rozpočet vo výške 5,1 miliardy eur nám umožní vykonať cielené investície na zlepšenie našej pripravenosti na budúce krízy a budovanie silnejších, odolnejších a prístupnejších systémov zdravotníctva,“ uviedla komisárka v správe pre médiá.

Reakcia EÚ na pandémiu

Program EU4Health je ambiciózny a špecializovaný program financovania na roky 2021 – 2027 s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň ochrany ľudského zdravia vo všetkých politikách a činnostiach Únie. Program, ktorý navrhla EK koncom mája 2020, je reakciou EÚ na pandémiu ochorenia COVID-19, ktorá zásadne ovplyvnila lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ako aj pacientov a systémy zdravotníctva v Únii. EU4Health je najväčší zdravotnícky program v histórii EÚ, a to aj v peňažnom vyjadrení, a poskytne financovanie členským krajinám, zdravotníckym organizáciám a mimovládnym organizáciám.

Cieľom EU4Health je:

  • zlepšovať a podporovať zdravie v ;
  • chrániť Európanov pred vážnymi cezhraničnými ohrozeniami zdravia;
  • zvyšovať dostupnosť, prístupnosť a cenovú dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok a krízových výrobkov a posilniť zdravotné systémy, ich odolnosť a efektívne využívanie finančných zdrojov.

Program bude implementovať nová výkonná agentúra EK – Výkonná agentúra pre zdravie a digitálne médiá (HaDEA) -, ktorá začne fungovať od 1. apríla.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This