Ortopedický magazín logo

Reklama

Vybrané nemocnice napriek pandémii napredujú v rekonštrukciách a obnove priestorov

Vybrané nemocnice napriek pandémii napredujú v rekonštrukciách a obnove priestorov

Foto: ilustrašné, Envato Elements

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave po rozsiahlej rekonštrukcii otvoril vynovené oddelenie chirurgickej onkológie B. Zmodernizované oddelenie pomáha viac ako 800 hospitalizovaným pacientom ročne. Informovala o tom tento týždeň Patrícia Kubicová, hovorkyňa NOÚ.

Zrekonštruované oddelenie je určené pre pacientov s nádorovými ochoreniami najmä žalúdka, pankreasu, žlčových ciest a kože. Kompletnou obnovou prešli izby pre pacientov, vyšetrovne, lekárska izba či infopult. Zvýšil sa počet jednolôžkových izieb na šesť, z toho jedna je s bezbariérovým prístupom. „Izby sú vybavené polohovateľnými posteľami, novými rampami, novým nábytkom, veľkoplošnými televízormi a pripojením na wifi. Nové vymaľované priestory zdobia originálne veľkoplošné fotografie známeho slovenského fotografa Karola Kállaya,“ opísala Kubicová.

Táto rekonštrukcia skvalitní zdravotnú starostlivosť, spríjemní prostredie pacientom a zlepší pracovné podmienky zamestnancom,“ uviedla Beáta Bernadičová, vedúca sestra Kliniky chirurgickej onkológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a NOÚ. Počet zrekonštruovaných izieb v NOÚ sa tak zvýšil na 150 z celkového počtu 160 izieb s takmer 250 lôžkami.

Rozsiahla rekonštrukcia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici

Detská nemocnica aj napriek pandémii nového koronavírusu napreduje. Rekonštrukcia začala v roku 2019 vďaka získaným eurofondom v celkovom objeme takmer 14 miliónov eur. Beží za plnej prevádzky nemocnice, jej vedenie počíta s ukončením začiatkom budúceho roka.

Po rekonštrukcii ambulancií sa v súčasnosti realizujú stavebné úpravy lôžkových oddelení. Bol vybudovaný kompletný blok operačných sál s dospávacou miestnosťou, určenou pre malých pacientov po operačných zákrokoch až do času, kým sa nepreberú z anestézie.

„Rekonštrukcia za plnej prevádzky je logisticky náročná. Práve sa dokončuje úsek dojčiat. Najväčším prínosom bude to, že matka môže byť ubytovaná na izbe spolu s dieťatkom, čo doposiaľ nebolo možné. Pred dokončením je detská onkológia, onko-hematologický stacionár a miestnosť pre ambulantné podávanie liekov, čo v našich priestoroch tiež chýbalo,“ doplnil riaditeľ DFNsP Juraj Gallo.

Podľa neho po dokončení týchto priestorov sa začne s obnovou úseku batoliat a časti kliniky detskej chirurgie. V poslednej etape príde na rad úsek veľkých detí a druhá časť kliniky. Dispozičné riešenia počítajú so zázemím pre personál, pacientov a rodičov.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This