Ortopedický magazín logo

Reklama

Nemocnica v Skalici otvorila nový onkologický pavilón

onkologický pavilón

Foto: ilustračné, Envato Elements

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica otvorila nový onkologický pavilón. Investícia za takmer 950.000 eur sa realizovala s finančnou podporou EÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa Martina Pavliková.

Pavilón zvýši kvalitu a rozsah služieb poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov s onkologickými diagnózami. Súčasťou oddelenia je aj nové moderné prístrojové vybavenie, nábytok, lôžka a zdravotnícke zariadenie.

Rekonštrukcia pôvodných priestorov sa začala v januári 2019 a trvala do novembra 2020. „Nasledovala kolaudácia a všetky potrebné legislatívne povolenia. Náklady na stavebné práce predstavujú viac ako 793.000 eur, ďalších viac ako 146.000 eur nemocnica investovala do prístrojového vybavenia. Európsky fond regionálneho rozvoja financoval 85 percent nákladov, nemocnica sa podieľala na investícii z vlastných zdrojov vo výške desať percent,“ informoval riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

Onkologický pavilón má rozlohu 644 štvorcových metrov, pre pacientov je pripravených osem plne vybavených lôžok na infúznu terapiu, desať aplikačných kresiel vrátane televízorov na spríjemnenie pobytu počas podávania chemoterapie. „Kým staré onkologické pracovisko umožňovalo terapiu šiestim pacientom súčasne, v podmienkach nového onkologického centra môže byť podávaná chemoterapia pacientom celkovo až na 18 lôžkach,“ uviedla Pavliková.

Lôžka pre najzávažnejšie stavy onkologických pacientov

Vo ôsmich prípadoch ide o polohovateľné lôžko určené pre najzávažnejšie stavy onkologických pacientov, v desiatich sú to moderné polohovacie kreslá na podávanie chemoterapie. „Dlhé roky nám chýba lôžková starostlivosť o chronicky chorých onkologických pacientov. Dnes stúpa nielen počet vyliečených pacientov, ale je aj veľké množstvo chronicky chorých s onkologickým ochorením, o ktorých sa nemá kto starať a obsadzujú lôžka na bežných nemocničných oddeleniach,“ uviedol lekár skalickej nemocnice Adrián Nečas.

„Verím, že nové moderné priestory onkologického stacionára so zvýšenou kapacitou lôžok budú plne vyhovovať potrebám pacientov. Som rád, že pri takejto náročnej liečbe dokážeme pacientom zaručiť okrem kvalitnej liečby aj dostatočný komfort. Podávanie chemoterapie na špeciálnych polohovateľných kreslách v sede ocenia najmä pacienti prijímajúci dlhšie terapie,“ doplnil riaditeľ nemocnice.

Menšinovým vlastníkom nemocnice je aj Trnavský samosprávny kraj (TTSK). „Táto služba je unikátna tým, že funguje neustále. Táto kapacita by mohla pokryť západnú časť nášho kraja, ale ako som bol informovaný, má presah aj do ďalších regiónov,“ informoval predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This