Ortopedický magazín logo

Reklama

VšZP pripomína, že aj z 13. a 14. platu treba odviesť zdravotné odvody

VšZP pripomína, že aj z 13. a 14. platu treba odviesť zdravotné odvody

Na snímke vstup do budovy generálneho riaditeľstva Všeobenej zdravotnej poisťovne (VšZP) na Panónskej ceste v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Od 1. januára 2021 platí novela zákona o dani z príjmov, ktorá zrušila oslobodenie 13. a 14. platu od dane z príjmov a zdravotných odvodov. V praxi to znamená, že tieto mzdy vyplatené zamestnancom v roku 2021 a neskôr, sú súčasťou vymeriavacieho základu zamestnanca. Zamestnávateľ je tak povinný aj z tohto príjmu odviesť zdravotné odvody, resp. preddavok na poistné. 

Preddavok na poistné je splatný v deň, ktorý je určený na výplatu príjmov zamestnancov za príslušný kalendárny mesiac. V prípade ak zamestnávateľ nemá určený presný deň výplaty príjmov zamestnancov, preddavok na poistné za príslušný kalendárny mesiac je splatný posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí preddavok na poistné.  

Zdravotné odvody, teda preddavky na poistné, je možné zväčša možné uhradiť bezhotovostným prevodom, poštovou poukážkou na príslušnú pobočku, prípadne v hotovosti alebo platobnou kartou na kontaktnom mieste zdravotnej poisťovne.

Zdroj: TS VšZP

Foto: TASR – Pavol Zachar

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This