Ortopedický magazín logo

Reklama

Našli ste počas Veľkonočného upratovania staré lieky? Nepatria medzi bežný odpad

Nepatria medzi bežný odpad

Foto: Envato Elements

Nespotrebované lieky, ktoré možno nájsť napríklad aj pri veľkonočnom upratovaní, nepatria medzi bežný odpad. Vrátiť ich treba do lekárne. Upozorňuje na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Minulý rok občania do lekární zaniesli 160,72 tony liekov, čo predstavuje finančné náklady vo výške 337.998 eur.

Podľa odborníkov hrozí, že po nahromadení lieky preniknú do pôdy a podzemných vôd a zaťažia tak životné prostredie, čím ohrozia verejné zdravie. Preto ich nie je vhodné ani splachovať do toalety.

„Nespotrebované lieky a lieky po dátume spotreby je potrebné odniesť do ktorejkoľvek lekárne. Lieky majú byť iba vo vnútornom obale – napríklad blister, sklenená či plastovú nádoba, hliníková tuba a podobne. Vonkajší obal a písomná informácia pre používateľa, teda príbalový leták, patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať,“ upozornil ústav.

ŠÚKL tiež dodal, že nespotrebované lieky spôsobujú finančnú záťaž nielen pre verejné zdroje, ale aj pre ľudí samotných. Preto si podľa odborníkov treba vždy poriadne premyslieť, koľko liekov naozaj ľudia do zásoby potrebujú. „Pri hromadnom skupovaní niektorých liekov, ako napríklad pred rokom na začiatku pandémie ochorenia COVID-19, môže tiež nastať ich nedostupnosť pre ľudí, ktorí lieky naozaj potrebujú,“ uzavrel štátny ústav.

Spotreba liekov na Slovensku

Podľa poslednej správy NCZI z júna 2020, spotreba antibiotík na Slovensku mierne klesá. Zvyšuje sa naopak spotreba liekov určených na liečbu diabetes mellitus. Najčastejšie predpisovanými boli v minulom roku lieky na kardiovaskulárny systém.
V roku 2019 bolo na Slovensku vydaných pacientom vyše 80 mil. balení liekov na lekársky predpis. Zdravotné poisťovne za ne uhradili 927,6 mil. €, čo je o 4,8 % viac ako v roku 2018. Doplatky pacientov za lieky (156,5 mil. €) na lekársky predpis boli vyššie o 5,3 %.

K najviac predpisovaným liekom patrili lieky na:

– kardiovaskulárny systém (26,7 mil. balení, úhrada poisťovní v hodnote 132,2 mil. Eur),
– nervový systém (14,3 mil. balení, úhrada poisťovní 91,3 mil. Eur) a
– tráviaci trakt a metabolizmus (9 mil. balení, úhrada poisťovní 132,7 mil.).
Pacienti si v roku 2019 zakúpili 39,6 mil. balení voľnopredajných liekov a zaplatili za ne vyše 204 mil. €.

Najčastejšie kupovanými liekmi bez receptu boli lieky na:

– respiračné ochorenia (10,1 mil. balení),
– ochorenia tráviaceho traktu a metabolizmu (8,4 mil. balení) a
– nervový systém (6,5 mil. balení).
Najviac minuli pacienti za lieky na respiračný systém (53,3 mil. EUR), tráviaci trakt a metabolizmus (47,7 mil. EUR) a muskuloskeletárny systém (35,5 mil. EUR).
Tieto údaje vyplývajú zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, ktorá prináša podrobné údaje o množstve balení a úhrad humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Redakcia, Zdroj: TASR, Národné centrum zdravotníckych informácií

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This