Ortopedický magazín logo

Reklama

Najvyšší kontrolný úrad: Rezort zdravotníctva sa vyhýbal zodpovednosti v súvislosti s pandémiou

Rezort zdravotníctva sa vyhýbal zodpovednosti v súvislosti s pandémiou

Foto: Envato Elements

Najvyšší kontrolný úrad ukončil audit práce zástupcov Ministerstva zdravotníctva a členov ústredného krízového štábu. Prišiel so záverom, že títo sa vyhýbali zodpovednosti v súvislosti s pandemickou situáciou a rozhodnutia ponechávali na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
 
Skonštatoval to podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy.
 
„Hygienici vo viacerých prípadoch suplovali iné štátne inštitúcie, a to aj bez jasných zákonných kompetencií,“ povedal Andrassy. 
 
Doplnil, že okrem zástupcov rezortu zdravotníctva suplovali aj prácu a rezortu vnútra. Konkrétne tých zástupcov, čo majú riadiť krízový manažment na úrovni okresných úradov. Kritickú pandemickú situáciu poľa NKÚ pomohli zvládnuť hygienici, lekári a zástupcovia samospráv.

Pandémia spôsobená ochorením COVID-19 odhalila podľa NKÚ v systéme ochrany verejnosti pred infekčnými ochoreniami kompetenčné aj legislatívne nedostatky. Slovensko nemá k dispozícii funkčnú sieť registrov. Existujúce informačné systémy neposkytujú dostatočné dáta pre komplexné analýzy. Táto negatívna skutočnosť sa prejavila hlavne v prvých týždňoch od vyhlásenia mimoriadnej situácie. Analytici a odborníci pracovali v časovom sklze a s čiastkovými informáciami, poukázal NKÚ. Pozitívnu úlohu podľa kontrolórov zohrali zamestnanci úradov verejného zdravotníctva, ktorí reagovali v predstihu a prvé výstrahy vydali už v závere januára 2020.

Poslanci neschválili zákon, ktorý mohol pomôcť

Národná kontrolná autorita (NKÚ) v správe určenej poslancom Národnej rady SR pripomína, že Slovensko mohlo byť na mimoriadnu situáciu pripravené lepšie. Ešte na jeseň 2019 predložil do parlamentu hlavný hygienik SR návrh legislatívnej zmeny. Ten vychádzal z poznatkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri riešení lokálnych epidémií spôsobených chrípkou, vírusovou hepatitídou A či salmonelózou. Poslanci vtedy novelu zákona o ochrane verejného zdravia neschválili.

Obrana rezortu zdravotníctva

„Ministerstvo zdravotníctva k svojim úlohám pristupuje s plnou zodpovednosťou a maximálnym nasadením so zreteľom pacienta a zdravotníka na prvom mieste. Touto optikou pristupujeme k všetkým úlohám z akejkoľvek platformy, či už ide o rokovania vlády SR, ústredného krízového štábu, Pandemickej komisie vlády SR a iných,“ uviedla v piatok v reakcii pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
 
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This