Ortopedický magazín logo

Reklama

MZ: Sestrám majú pribudnúť kompetencie, mohli by vystavovať lekárske predpisy

Bratislava 2. novembra (TASR) – Sestry by po novom mohli vystavovať lekárske predpisy. Zmenu má priniesť novela zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová pripomenula, že sestry po väčších kompetenciách volajú už niekoľko rokov.

Sestry by podľa novely mohli realizovať administratívnu činnosť na základe pokynu a indikácie lekára. „Lekársky predpis aj naďalej zostáva vystavený predpisujúcim lekárom,“ ozrejmil rezort. Sestry podľa neho aj v súčasnosti hoci v rozpore s platnou legislatívou vystavujú pacientom lekárske predpisy.
Sestry by po novom mohol tiež poveriť lekár-špecialista predpisovaním zdravotníckej pomôcky najviac na dobu 12 mesiacov, okrem poverenia pre pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri trvalej a nezvratnej stómii, kde by bola platnosť neobmedzená.

Lazorová priblížila, že sestry už v roku 2016 žiadali o možnosť predpisovať zdravotnícke pomôcky, niektoré lieky či laboratórne vyšetrenia. Chceli podľa nej tiež realizovať preventívne prehliadky sestrami s pokročilou praxou.

Poukázala, že v okolitých krajinách je to už zaužívaným štandardom. „My na Slovensku pri nedostatku lekárov všeobecnej starostlivosti môžeme takto veľa vecí vyriešiť,“ dodala s tým, že okrem iného by sa mohol ušetriť čas na pacienta pre lekárov.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This