Ortopedický magazín logo

Reklama

MZ: Nemocnice budú môcť poskytovať programy aj z vyššej úrovne kategorizácie

Bratislava 12. januára (TASR) – Nemocnice budú môcť poskytovať aj iné medicínske programy ako tie, ktoré im vyplývajú z nového prerozdelenia nemocničnej siete. Budú môcť požiadať o doplnkové a nepovinné programy ako pôrodnícky program či program urgentnej medicíny. TASR o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

„Všetky nemocnice prejavili ambíciu poskytovať aj programy zariadení z vyššej úrovne kategorizácie. Ministerstvo zdravotníctva bude v prvom kvartáli tohto roka doplnkové programy vyhodnocovať a po splnení legislatívnych podmienok ich aj schvaľovať,“ ozrejmilo.
Rezort o zaradení doplnkových programov rozhodne vtedy, ak je v regióne po daných medicínskych službách dostatočná potreba. Upozornil, že zaradením programu musí nemocnica splniť všetky požadované kritériá, ako napríklad počet výkonov či personálne kapacity. „Zdravotná poisťovňa má povinnosť všetky do siete zaradené povinné a doplnkové programy aj zazmluvniť,“ priblížil.

Pri nepovinných programoch sa ich plnenie nevyhodnocuje. „Nepovinné programy môže nemocnica poskytovať, zdravotná poisťovňa ich však nemusí zazmluvniť – bude to závisieť od rokovaní medzi manažmentom nemocnice a poisťovňou,“ uviedlo ministerstvo.

Rezort zverejnil koncom vlaňajška základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

Dočasne poverený šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) deklaroval, že základným cieľom reformy je, aby pacienti vedeli, ktorá nemocnica v ich okolí im poskytne adekvátnu starostlivosť v adekvátnom čase a adekvátnej kvalite. „Nie je cieľom reformy nemocníc rušiť fungujúce oddelenia a nemocnice. Práve naopak, reforma prinesie nemocniciam stabilitu,“ dodal.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This