Ortopedický magazín logo

Reklama

Zásobovať domácnosť liekmi môže podľa farmaceuta vyústiť k ich nedostatku

Košice 12. januára (TASR) – Zásobovať domácnosť liekmi, ktoré v danom čase nepotrebujeme, nie je potrebné ani správne. Tvrdí to farmaceut košickej Agel lekárne Dávid Ferko, podľa ktorého v posledných mesiacoch zaznamenali nárazový dopyt po liekoch, predovšetkým ich hromadenie pacientmi. Pripomenul, že to môže vyústiť k ich nedostatku.

„Stáva sa, že pacienti k nám donesú preexspirované lieky, ktoré nikdy neužívali,“ uviedol v súvislosti so zvýšeným záujmom o ich bezpečnú likvidáciu. Ako dodal, takéto zásobovanie sa spôsobuje aj zbytočnú záťaž pre životné prostredie.

Čo sa týka dostupnosti liekov, liečivých prípravkov a zdravotníckych pomôcok, v celom uplynulom roku bola ovplyvnená aktuálnou situáciou vo svete, a to nielen čo sa týka sezónneho charakteru. Dochádzalo aj ku kolapsu dodávok celých skupín liečiv. „Výpadky liekov sa vo všeobecnosti týkali nielen problémov spojených s ich výrobou, ale taktiež s ich logistikou, vyvážaním do iných krajín a tiež hromadným dopytom, neúčelným zásobovaním pacientmi,“ spresnil Ferko s tým, že nedostupnosť sa netýkala iba Slovenska, ale často aj celej Európskej únie a sveta. „Problematika dostupnosti liečiv je zložitá a Štátny ústav pre kontrolu liečiv nedisponuje zákonnými mechanizmami, ktoré dokážu tento problém riešiť,“ pripomenul.

Zvýšený dopyt po liekoch je však zväčša sezónneho charakteru, respektíve podľa aktuálnej situácie. Napríklad vlani v marci zaznamenali predimenzovaný záujem o jódové tablety. Pred začiatkom leta bol zas vysoký dopyt po kozmetických prípravkoch proti popáleninám, ako aj po liečivých prípravkoch proti cestovateľskej nevoľnosti a hnačke. Príchodom jesene a zimy sa zvýšil dopyt po vitamínových preparátoch, predovšetkým po vitamíne D a C.

„Aktuálne je najvyšší záujem o liečivé prípravky typu hot-drinkov proti horúčke a chrípke, po preparátoch proti kašľu, bolesti hrdla a vitamínoch podporujúcich imunitný systém. Výnimkou nie sú liečivá proti horúčke hlavne pre deti a dorast,“ dodal s tým, že celoročne je zvýšený dopyt po antibiotikách a antivirotikách.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This