Ortopedický magazín logo

Reklama

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča necestovať do zahraničia

nové agresívnejšie varianty koronavírusu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje na prísnejší režim na hraniciach Slovenska, krajín EÚ aj vo svete. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu odporúča občanom necestovať do zahraničia. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Poznamenal, že viaceré krajiny sprísňujú alebo už sprísnili podmienky vstupu na svoje územie. Obmedzili tiež niektoré dopravné spojenia. Rezort upozornil aj na opatrenia, ktoré budú platiť pri vstupe na Slovensko od stredy (17. 2.), pripomenul potrebu registrácie aj karanténu.

„Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní,“ uviedol rezort. Zoznam obmedzení na hraniciach a podmienok vstupu do jednotlivých krajín vedie rezort na svojom webe a pravidelne ho aktualizuje.

Vstup na Slovensko

Ministerstvo pripomenulo, že pred vstupom na Slovensko sa musí osoba zaregistrovať na portáli korona.gov.sk/ehranica. Osoby prichádzajúce letecky sú zároveň podľa jeho slov povinné vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho. Rovnako musia absolvovať izoláciu v domácom prostredí alebo karanténnom zariadení, okrem výnimiek vo Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Rezort dodal, že sú v nej uvedené všetky podmienky návratu na Slovensko, karanténne opatrenia, povinnosti i výnimky.
Pri vstupe na Slovensko aj počas pobytu platí povinnosť preukázať sa na vyžiadanie príslušníka Policajného zboru potvrdením o registrácii. „Zároveň upozorňujeme, že Policajný zbor posilňuje výkon kontrol na hraniciach so susednými krajinami s cieľom intenzívnej kontroly dodržiavania karanténnych opatrení a podmienok vstupu na územie Slovenskej republiky. Z uvedeného dôvodu sa môžu čakacie doby na hraničných vstupoch predlžovať,“ poznamenalo ministerstvo.

Všetky potrebné tlačivá súvisiace s cestovaním sú podľa jeho slov zverejnené na webe rezortu aj na stránke korona.gov.sk. Pri cestovaní do zahraničia odporúča ministerstvo využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na svojom webe alebo cez mobilnú aplikáciu Svetobežka.
V prípade núdze sa môžu podľa jeho slov občania SR v zahraničí obrátiť na zastupiteľský úrad akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza alebo na Konzulárne informačné centrum, Diplomatickú službu MZVEZ SR na čísle 02 5978 5978.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This