Ortopedický magazín logo

Reklama

Maloletí pacienti a ženy rodičky by mohli mať právo na sprevádzajúcu osobu

NRSR: Maloletí pacienti a ženy rodičky by mohli mať právo na sprevádzajúcu osobu

Maloletí pacienti a ženy rodičky by mohli získať právo na sprevádzajúcu osobu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorou sa menia aj ďalšie zákony

„Aj napriek tomu, že naše zdravotníctvo je v neuspokojivom stave, nemôžeme poľaviť z citlivosti a starostlivosti o tých najzraniteľnejších,“ skonštatovala na tlačovej konferencii poslankyňa a jedna z predkladateľov návrhu Vladimíra Marcinková (Za ľudí).

Maloletý pacient by mohol mať právo na prítomnosť zákonného zástupcu, respektíve inú blízku osobu či opatrovníka. Žena rodička by mohla mať pri pôrode blízku osobu, respektíve osobu, ktorú si sama určí.

Poslanci upozorňujú na nedostatky v súvislosti s ochranou súkromia pacientov, ktoré sa týkajú aj účasti sprevádzajúcej osoby. Upozornili na časté a nedôvodné odopretie ich prítomnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo iné obmedzovanie kontaktu pacienta so sprevádzajúcou osobou.

V návrhu predkladatelia pripomenuli záväzok štátu zohľadňovať najlepší záujem dieťaťa aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Nepretržitú prítomnosť rodičov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nemožno považovať napríklad pri ústavnej starostlivosti za bežnú návštevu. Dieťa má pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na nepretržitú prítomnosť rodičov,“ upozorňujú v návrhu poslanci.

Právo na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa výberu ženy rodičky je podľa poslancov súčasťou práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života „a v žiadnom prípade by nemala byť vnímaná ako nadštandardná služba“.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This