Ortopedický magazín logo

Reklama

Má dieťa prvé príznaky ochorenia? Nechajte ho preventívne doma

Má dieťa prvé príznaky ochorenia? Nechajte ho preventívne doma

Ak sa u žiaka objaví jeden aleho viaceré príznaky ochorenia COVID-19, ktorý nesúvisí s už známymi zdravotnými ťažkosťami dieťaťa, mal by preventívne zostať doma. Radia to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Rovnako by dieťa malo preventívne zostať doma v prípade, že je podozrenie na ochorenie COVID-19 u niektorého z členov rodiny,“ zdôraznila epidemiologička Dagmar Kollárová, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Trnava.

Rodičia sa majú zamerať najmä na tieto príznaky:

  • zvýšená teplota alebo horúčka,
  • pocit plného nosa,
  • výtok tekutých hlienov z nosa,
  • kašeľ,
  • bolesti hrdla, hlavy, svalov alebo brucha,
  • dýchavičnosť,
  • únava,
  • nevoľnosť či vracanie,
  • hnačka, nechutenstvo či zápal spojiviek.

Pri výskyte príznakov odborníci odporúčajú poradiť sa o ďalšom postupe s pediatrom, pričom dôraz kladú na to, aby ho ľudia kontaktovali najskôr telefonicky.

ÚVZ tvrdí, že kolektív detí môže predstavovať pre svoje bezprostredné správanie (behanie, krik, spev, množstvo interakcií, charakter školy ako priestor s veľkou koncentráciou osôb) rizikovejšie prostredie. Potvrdilo to aj množstvom epidémií v školských a predškolských zariadeniach počas druhej vlny pandémie.

„Ak dieťa navštívilo mimoškolský kolektív či podujatie a je vám známe, že viacero účastníkov má klinické ťažkosti, neposielajte dieťa do školy a poraďte sa o vhodnom postupe s jeho pediatrom,“ odporúča Mária Štefkovičová, hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu.

„Tretia vlna“ koronavírusu môže nabrať na sile práve pre otvorené školy a materské školy

Deti mladšie ako 12 rokov sa na Slovensku proti ochoreniu COVID-19 neočkujú. ÚVZ SR preto predpokladá, že školské kolektívy budú náchylnejšie na vznik epidémií. Deti zároveň môžu byť takzvaným pomyselným „spojivom“ v tretej vlne pandémie medzi školou a svojimi rodinami s následnou možnosťou šírenia na pracoviská rodinných príslušníkov a naopak. „Žiadame preto o dôsledné dodržiavanie nastavených opatrení vrátane karantény, v opačnom prípade nemožno vylúčiť početnejší vznik ohnísk nákazy v kolektíve detí v tejto vekovej skupine,“ dodala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This