Ortopedický magazín logo

Reklama

LOZ kritizuje vládu za neplnenie bodov memoranda, vyzýva ju, aby začala konať

Bratislava 17. februára (TASR) – Lekárske odborové združenie (LOZ) kritizuje vládny kabinet za neplnenie bodov memoranda, ktoré s vládou podpísali koncom minulého roka s cieľom zlepšiť zdravotníctvo. Pripomína, že naďalej trvá na všetkých ôsmich požiadavkách a vyzýva vládu, aby splnila, k čomu sa zaviazala. Zástupcovia LOZ o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.

„Počas výpovedí lekárov vláda splnila len tri požiadavky z ôsmich, a to navýšila mzdy sestier a lekárov, zrušila zdaňovanie vzdelávania zdravotníkov a čiastočne zlepšila vzdelávanie mladých lekárov. Ostatné záväzky z memoranda si však dnes vláda opäť neplní a bez našich výpovedí sa opäť stretáme s ignoranciou,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Pripomenul, že memorandum aj jeho termíny boli výsledkom vzájomnej dohody. O ďalších výpovediach lekárov zatiaľ odborári nehovoria, upozorňujú však, že ak vláda nezačne konať alebo požiadavky nesplní, budú musieť reagovať.

LOZ upozornilo, že napriek navýšeniu rozpočtu pre zdravotníctvo nemocnice hlásia, že im dané peniaze poisťovne neposkytli. Kritizujú aj to, že na oddlženie nemocníc bolo zatiaľ použitých len 258 miliónov eur. „Hoci má MZ SR na oddlženie k dispozícii viac ako 500 miliónov eur ešte od nástupu novej vlády,“ skonštatoval Visolajský. Poukazuje tiež na pochybné firmy, ktoré sa na oddlžovaní „nabaľujú“. „Rovnako, vláda stále neprijala zákon, ukladajúci poisťovniam povinnosť zaplatiť nemocniciam aspoň náklady za adekvátne poskytnutú liečbu,“ doplnil šéf odborárov.

Vláda tiež podľa LOZ nesplnila svoje záväzky vo vzťahu k zavádzaniu DRG systému, neuzákonila minimálne normy na personálne zabezpečenie oddelení a nerieši ani problémy lekárskych fakúlt. „Posledné stretnutie predstaviteľov vlády s dekanmi lekárskych fakúlt bolo v novembri 2022 počas výpovedí lekárov,“ ozrejmil Visolajský.

Odborári tiež poukázali na ignorovanie reformy vzdelávania lekárov, hoci vláda časť záväzkov splnila v novembri 2021. „Napríklad mladé lekárky na materskej či rodičovskej dovolenke sa stále nemôžu zúčastniť ani teoretických kurzov v rámci atestačného vzdelávania,“ upozornil šéf LOZ.

Nesplnený je podľa lekárskych odborárov aj bod týkajúci sa optimalizácie siete nemocníc, ktorým sa vláda zaviazala personálne a priestorovo zabezpečiť oddelenia a nemocnice, ktoré majú prevziať pacientov z tých zrušených. „MZ SR dokonca čerpanie plánu obnovy na stavbu a rekonštrukciu obmedzilo len na nemocnice I. a II. typu, čo je v príkrom rozpore s proklamovanou snahou o centralizáciu výkonov,“ dodali.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This