Ortopedický magazín logo

Reklama

Radíme: Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac pečeň

Bratislava 20. februára (TASR) – Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac trpí pečeň. Alkohol v niektorých prípadoch negatívne ovplyvňuje účinok liekov a zvyšuje riziko výskytu nežiaducich účinkov. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Jednou z hlavných zásad zodpovedného užívania liekov je podľa neho vyhýbať sa alkoholu.

„Riziko vzniku nežiaducich účinkov je vysoké napríklad pri interakcii alkoholu s liekmi proti chrípke, horúčke a bolesti (lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylovej). Môže viesť k nevoľnostiam, problémom s trávením a hrozí aj poškodenie pečene,“ priblížil na sociálnej sieti.

Nebezpečná je podľa ŠÚKL najmä kombinácia alkoholu s liekmi na nervový systém, akými sú napríklad lieky na neurologické a duševné ochorenia či poruchy spánku. „Interakcia týchto liekov s alkoholom môže vyvolať závažné až život ohrozujúce nežiaduce účinky, napríklad spomalenie dýchania a srdcovej frekvencie či stratu vedomia,“ upozornil.

Alkohol môže podľa neho negatívne ovplyvniť tiež vstrebávanie liekov do organizmu. „Pri užívaní liekov, ktoré majú uvoľňovať liečivo v čreve dlhší čas, sa môže po požití alkoholu naraz uvoľniť väčšie množstvo liečiva a môže dôjsť k predávkovaniu,“ dodal.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This