Ortopedický magazín logo

Reklama

Lekári a zdravotníci v Poľskou protestovali za vyššie platy a lepšie podmienky

Lekári a zdravotníci v Poľsku štrajkovali za vyššie platy

Zdravotnícky personál sedí na ceste pred kanceláriou premiéra počas protestu za vyššie platy a lepšie podmienky 11. septembra 2021. Veľké počty poľských lekárov, zdravotných sestier a ďalších pracovníkov v zdravotníctve pochodovali v sobotu v hlavnom meste Varšava, kde žiadali vyššie platy a zlepšenie pracovných podmienok, sťažených aj pandémiou koronavírusu. FOTO TASR/AP

Veľké počty poľských lekárov, zdravotných sestier a ďalších pracovníkov v zdravotníctve pochodovali v sobotu v hlavnom meste Varšava, kde žiadali vyššie platy a zlepšenie pracovných podmienok, sťažených aj pandémiou koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Sektor zdravotníctva v Poľsku dostával menej financií už aj pred pandémiou a nízke platy prinútili mnohých zdravotníkov hľadať si prácu v iných členských krajinách Európskej únie.

Protestujúci, medzi ktorými bolo mnoho pôrodných asistentiek, fyzikálnych terapeutov a laboratórnych technikov, búchali na bubny a trúbili na trúby. V príhovoroch a na pútačoch zdôrazňovali, že pracujú extrémne veľa hodín, čím ohrozujú svojich pacientov a aj sami smerujú k predčasnej smrti.

Jedna zdravotná sestra na 30 pacientov

Zdravotné sestry v bielych čiapočkách niesli pútače s nápismi „Oddýchnutý zdravotník = pacient v bezpečí!“, „Jedna zdravotná sestra na 30 pacientov!“ alebo „Komu treba najprv pomôcť?“

Organizátori vyzvali počas pochodu na minútu ticha na počesť pracovníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski tvrdí, že je otvorený diskusii s protestujúcimi o ich požiadavkách. Upozorňuje ale, že štát si nemôže dovoliť splniť všetky ich podmienky.

Rokovania odborov s ministrom zdravotníctva v piatok stroskotali. Obvinil organizátorov protestu z „predvádzania divadla“ na uliciach v snahe dosiahnuť „potlesk spoločnosti“. Protestný pochod sa konal v centre Varšavy a jeho trasa mala viesť aj okolo parlamentu a skončiť sa pri úrade premiéra.

Zdroj: TASR/AP

Foto: FOTO TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This