Ortopedický magazín logo

Reklama

Koľko anestézií potrebujú ročne slovenskí pacienti?

Koľko anestézií potrebujú ročne slovenskí pacienti?

Anestéziológovia v minulom roku 2020 vykonali 263.425 predanestetických vyšetrení pacientov a pri operačných výkonoch aplikovali 287.536 anestézií. Najviac predanestetických vyšetrení bolo v Bratislavskom kraji. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Štatistiku dopĺňajú aj údaje o počte výkonov intenzívnej starostlivosti vrátane umelej pľúcnej ventilácie, ktorá bola aplikovaná u takmer 12.900 pacientov. „Väčšiu časť predanestetických vyšetrení absolvovali ambulantní pacienti (69 percent), hospitalizovaní pacienti tvorili menší podiel (31 percent),“ spresnila Sivá.

V roku 2020 bolo pacientom aplikovaných 287.536 anestézií, z toho bolo 77,3 percenta celkových, 16 percent regionálnych a 6,7 percenta kombinovaných anestézií. Z celkového počtu aplikovaných anestézií bolo až 89,8 percenta aplikovaných pacientom starším ako 19 rokov.

Medziročný pokles podaných anestézií pravdepodobne súvisí s obmedzením plánovaných operačných výkonov v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19,“ skonštatovala Sivá.

Minulý rok bol v rámci výkonov intenzívnej starostlivosti nahlásený najvyšší počet pacientov (13.460) s centrálnym venóznym katéterom a aplikovanou gastrickou sondou (10.683 pacientov). Ďalším najčastejším výkonom bola umelá ventilácia pľúc invazívna nad 24 hodín, ktorá bola aplikovaná u 8377 pacientov.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This