Ortopedický magazín logo

Reklama

Juhokórejskí rodičia protestovali proti povinnému očkovaniu detí

Juhokórejskí rodičia protestovali proti povinnému očkovaniu detí

Juhokórejskí rodičia sú proti povinnému očkovaniu detí. Desiatky rodičov protestovali vo štvrtok v Južnej Kórei proti tomu, aby sa ich deti museli na školách preukazovať potvrdeniami o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra Reuters

Od februára 2022 budú musieť všetky osoby vo veku od 12 rokov takéto potvrdenie predkladať pri vstupe do verejných priestorov vrátane súkromných vzdelávacích zariadení, knižníc či tzv. študijných kaviarní.

Zavedenie takéhoto opatrenia, ktoré má spomaliť šírenie nákazy medzi juhokórejskými tínedžermi, vyvolalo nevôľu časti rodičov, obávajúcich sa napríklad aj možných vedľajších účinkov vakcín.

Desiatky členov organizácií zastupujúcich rodičov detí a mládeže v školskom veku sa vo štvrtok zhromaždili pred centrálou juhokórejského úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb (KDCA) v meste Čchongdžu. V rukách držali bannery s nápismi „vakcínová diktatúra“.

93 percent proti

V nedávnom prieskume verejnej mienky sa spomedzi 18.000 opýtaných juhokórejských rodičov vyjadrilo proti povinnému očkovaniu detí v školskom veku až 93 percent, pripomína Reuters.

Juhokórejskí zdravotníci však poukazujú na to, že vakcíny chránia pred závažným priebehom covidu, pričom u tínedžerov je v súvislosti s nimi zaznamenaná nižšia miera vedľajších účinkov ako v prípade dospelých.

K rozšíreniu povinného očkovania aj pre deti od 12 rokov dochádza v Kórei v období narastajúceho počtu prípadov nákazy medzi tínedžermi. Ten sa prudko zvyšuje odvtedy, ako sa v novembri na školách obnovila prezenčná výučba.

Na 100.000 detí pripadalo za ostatné dva týždne 210 prípadov infekcie, pričom v prípade dospelých to bolo len 167 prípadov. Denné prírastky infikovaných sa v Kórei tento týždeň vyšplhali na vyše 7000, čo sú vôbec najvyššie čísla od začiatku pandémie, uvádza Reuters.

Z nových prípadov nákazy tvorili deti v ostatných dvoch týždňoch približne 8,3 percenta. Až 99,8 percenta z nich nebolo zaočkovaných, úplne ani čiastočne. V Južnej Kórei je plne zaočkovaných už takmer 92 percent dospelých obyvateľov, z ktorých 11 percent už dostalo aj tretiu, tzv. posilňujúcu, dávku. Miera vakcinácie je však výrazne nižšia medzi deťmi vo veku 12-17 rokov, kde predstavuje len 34 percent.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This