Ortopedický magazín logo

Reklama

JAR zistila nový variant koronavírusu s veľkým počtom mutácií. Británia reaguje rušením letov

JAR zistila nový variant koronavírusu s veľkým počtom mutácií. Británia reaguje rušením letov

Vedci v Juhoafrickej republike (JAR) zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií. Práve jemu sa pripisuje súčasný nárast v počte nakazených v krajine. Tento variant zaznamenali už aj v Botswane a Hongkongu medzi cestujúcimi prichádzajúcimi z JAR. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Počet denných infekcií v najhoršie zasiahnutej krajine Afriky, v JAR, stúpol od začiatku mesiaca desaťnásobne

„Žiaľ, zistili sme nový variant, ktorý je v Juhoafrickej republike dôvodom na obavy,“ povedal virológ Tulio de Oliveira na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii.

Kvôli svojim mnohým mutáciám na spike proteíne by tento variant mohol ľahšie obísť imunitný systém človeka a následne aj nakaziť viac ľudí. Práve spike proteínom preniká koronavírus do ľudskej bunky. Variant dostal vedecké označenie B.1.1.529 a „má veľmi veľký počet mutácií“, povedal de Oliveira s tým, že predpokladá, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dá novému variantu grécke označenie dnes.

„Žiaľ, spôsobuje nový nárast v prípadoch infekcie,“ doplnil. Informoval aj o výskyte tohto nového variantu v Botswane a Hongkongu.

Variant „záujmu“ alebo „znepokojujúci“ variant?

WHO oznámila, že tento hlásený variant „pozorne sleduje“ a podľa očakávania zvolá na piatok technické zasadnutie, kde sa rozhodne, či by mal byť označený za variant „záujmu“ alebo „znepokojujúci“ variant.

„Prvé analýzy ukazujú, že tento variant má veľký počet mutácií, čo si vyžaduje ďalší výskum, a ten sa aj uskutoční,“ uviedla WHO.

Minister zdravotníctva JAR Joe Phaahla vyhlásil, že tento variant je „vážne znepokojujúci“ a práve on je za „exponenciálnym“ rastom v hlásených prípadoch infekcie v krajine. Preto je „hlavnou hrozbou“, doplnil.

Denný počet prípadov nákazy v JAR dosiahol v stredu 1200, čo je nárast oproti 106 prípadov z tohto mesiaca. V JAR zatiaľ zistili 22 pozitívnych prípadov variantu B.1.1.529. Čoraz rýchlejšie pribúda v troch provinciách vrátane provincie Gauteng, kde sa nachádza ekonomická metropola Johannesburg a hlavné mesto Pretória.

Vlani JAR zistila aj variant koronavírusu beta. Vedci uviedli, že nový variant B.1.1.529 má najmenej desať mutácií – oproti dvom mutáciám delty a trom mutáciám bety. Nasledujúce dni a týždne budú kľúčové, keď sa určí skutočná rizikovosť tohto variantu, vravia vedci.

Británia reaguje

Británia oznámila, že dočasne zakáže lety zo šiestich juhoafrických krajín. Britský minister zdravotníctva Sajid Javid priblížil, že z preventívnych dôvodov a „hlbokých obáv“ z nového variantu vírusu pozastavia od piatka 13.00 h všetky letecké spojenia z JAR, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalého Svazijska), Zimbabwe a Botswany.

„Od všetkých ľudí, ktorí pricestujú z týchto krajín budeme od nedele 04.00 h vyžadovať karanténu v hoteloch,“ povedal Javid. Tí, čo do Spojeného kráľovstva prídu pred uvedeným termínom, by sa mali izolovať doma. Takisto podstúpiť PCR test na druhý a ôsmy deň po príchode. „A ak niekto prišiel z nejakej z týchto krajín za posledných desať dní, požiadame ho, aby išiel na PCR test,“ uviedol.

„Údaje, ktoré zatiaľ máme o tomto variante, ukazujú, že môže byť nákazlivejší ako variant delta a vakcíny, ktoré v súčasnosti máme, môžu byť voči nemu menej účinné,“ varoval Javid. V Británii výskyt tohto variantu podľa neho zatiaľ nezaznamenali.

Zdroj: TASR, AFP

Foto:

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This