Ortopedický magazín logo

Reklama

Idete sa dať tetovať? Pozor na tieto farby, môžu obsahovať toxické látky

Idete sa dať tetovať? Pozor na tieto farby, môžu obsahovať toxické látky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred viacerými nebezpečnými farbami na tetovanie. Je možné, že výrobky sa nachádzajú aj na Slovensku. Upozornil na to Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR. Uistite sa , skôr ako sa dáte tetovať, že nebudú použité tieto štyri farby. 

Nebezpečná môže byť farba na tetovanie s názvom Intenze Formula 23 a značkou Intenze Tattoo Ink. Krajinou pôvodu sú Spojené štáty americké a výrobcom je Intenze products Inc. Ide o výrobnú dávku Batch BK1551MX40, Lot SS295, pričom výrobok je ponúkaný cez internet na stránke https://tattoo.eaststreet.se/.

Nebezpečná môže byť farba na tetovanie s názvom Intenze Formula 23 (na snímke) a značkou Intenze Tattoo Ink. Krajinou pôvodu sú Spojené štáty americké a výrobcom je Intenze products Inc.
Nebezpečná môže byť farba na tetovanie s názvom Intenze Formula 23 (na snímke) a značkou Intenze Tattoo Ink. Krajinou pôvodu sú Spojené štáty americké a výrobcom je Intenze products Inc. Foto: TASR – ÚVZ SR

„Ide o bielu plastovú fľašku s červeným uzáverom, zabalenú v kartónovej škatuľke,“ opísal Eliáš. Výrobok obsahuje podľa jeho slov nadmerné množstvo jednotlivých polycyklických aromatických uhľovodíkov, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a môžu byť mutagénne a toxické pre reprodukciu.

Druhá nebezpečná farba, ktorou by ste sa nemali dať tetovať

ÚVZ tiež varuje pred farbou na tetovanie s názvom Fusion Ink Basic Black značky FUSION INK. Ide o typ výrobku Fusion Ink Basic Black a výrobnú dávku LOT# 59-081720, ktorá má exspirovať 17. augusta 2023. Výrobok pochádza z USA a výrobcom je Fusion Ink. Výrobok je rovnako ponúkaný cez internet na stránke www.lundberg-custom.com/se. Ide o 30-mililitrovú čiernu plastovú fľašku s modro-čiernou etiketou.

Výrobok obsahuje nadmerné množstvo polycyklického aromatického uhľovodíka naphthalene, ktorý môže spôsobiť rakovinu a môže byť mutagénny a toxický pre reprodukciu,“ upozornil Eliáš.

Tretia nebezpečná farba, ktorou by ste sa nemali dať tetovať

Tretím nebezpečným výrobkom môže byť farba na tetovanie s názvom World Famous Tattoo Ink Samuel O´Reilly Red a značkou World Famous Tattoo Ink. Ide o typ výrobku Samuel O´Reilly Red a výrobnú dávku BATCH B40404/LOT WFSOR 200407. Produkt pochádza z USA a výrobcom je World Famous Tattoo Ink. Tovar je dostupný na internete a je to červená farba na tetovanie v plastovej fľaške.

„Výrobok obsahuje nadmerné množstvo niklu. Nikel môže spôsobiť podráždenie pokožky a vyvolať alergické reakcie,“ spresnil Eliáš.

Štvrtá nebezpečná farba, ktorou by ste sa nemali dať tetovať

Varovanie platí aj pre farbu na tetovanie s názvom Eternal Ink Deep Red značky ETERNAL INK. Ide o typ výrobku Eternal Ink Deep Red a výrobnú dávku IE004025. Výrobok má dátum exspirácie marec 2023 a pochádza z USA. Výrobcom je Eternal Ink a výrobok je ponúkaný cez internet. Farba má 30 mililitrov a je v čiernej plastovej fľaške so žltou etiketou.

„Výrobok obsahuje nadmerné množstvo polycyklického aromatického uhľovodíka a aromatického amínu. Vymenované farby na tetovanie nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up,“ dodal Eliáš.

Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán vo Švédsku.

Zdroj: TASR

Foto: TASR -ÚVZ SR, ilustračné Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This