Ortopedický magazín logo

Reklama

Dajte si pozor na tieto nebezpečné kozmetické prípravky

Dajte si pozor na tieto nebezpečné kozmetické prípravky

Foto: TASR - ÚVZ SR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že na trh Európskej únii (EÚ) sa dostali nebezpečné kozmetické prípravky. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásil kontrolný orgán vo Švédsku. Je možné, že sa nachádzajú aj na Slovensku. TASR o tom informovali z odboru komunikácie ÚVZ.

Medzi nebezpečné patrí kozmetický výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom Bronz Tone Maxi Tone. Pochádza z Pobrežia Slonoviny. Výrobok obsahuje látku klobetazol propionát , ktorá patrí do skupiny kortikosteroidov a je viazaná na lekársky predpis. Môže spôsobiť podráždenie pokožky a endokrinné problémy.

Ďalej ide o kozmetický výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom El Nett Cream, rovnako z Pobrežia Slonoviny. V tomto výrobku bola zistená prekročená koncentrácia kyseliny salicylovej.

Do systému RAPEX nahlásili aj výrobok na zosvetlenie pokožky značky Shivanya s názvom Shivanya Beauty Cream. V tomto výrobku zistili prítomnosť ortuti. Tá sa kumuluje v ľudskom tele a môže poškodiť obličky, mozog, nervový systém, môže ovplyvniť aj reprodukciu.

Tiež ide o výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom New Light Zaban Cream z Pobrežia Slonoviny. V ňom zistili prekročenú koncentráciu kyseliny salicylovej. Aj posledný výrobok s názvom La Bamakoise Tamarin Creme z Pobrežia Slonoviny mal problém s prekročením koncentrácie kyseliny salicylovej.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – ÚVZ SR

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This