Ortopedický magazín logo

Reklama

HPV vírus ohrozuje ženy aj mužov

HPV VIRUS

Human Papiloma Virus, Foto: Envato Elements

Human Papiloma Virus alebo HPV vírus patrí k najčastejšie sexuálne prenosnej infekcii. Ide o vysoko nákazlivý vírus a počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 % populácie. Netýka sa iba žien, ale rovnako aj mužov. Len v roku 2020 zaznamenala štátna zdravotná  poisťovňa až 15 700 nových prípadov. Pri nedostatočnej imunite môže vyústiť až do rakoviny či iných ochorení. Najúčinnejším spôsobom, ako tomu predísť sú podľa poisťovne pravidelné preventívne prehliadky a očkovanie.

Infekcia HPV väčšinou nemá žiadne, alebo len veľmi nenápadné príznaky. Ochorenie sa môže rozvíjať aj niekoľko mesiacov, dokonca až rokov. Najčastejšie býva diagnostikované u ľudí vo veku 18 až 25 rokov. Silný imunitný systém si dokáže s vírusom poradiť aj sám a do dvoch rokov od nakazenia dochádza k úplnému vyliečeniu. V opačnom prípade môže HPV infekcia spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo kondylómov, čo sú genitálne bradavice u mužov. Cesta od počiatku infekcie až po možný vznik nádoru trvá aj 15 rokov.

HPV vírus

Najúčinnejšou ochranou pred HPV je v prvom rade sexuálna zdržanlivosť. Na druhom mieste je pravidelná účasť na preventívnych gynekologických prehliadkach. VšZP poskytuje svojim poistenkám možnosť absolvovať preventívne cytologické vyšetrenie raz ročne, v rámci preventívnej prehliadky.

,,Toto vyšetrenie je možné robiť nielen konvenčnou, ale aj takzvanou LBC metódou, ktorá je pri vybraných indikáciách vhodnejšia a umožňuje odhaliť už predrakovinové štádiá ochorenia krčka maternice,“ uvádza Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 

Ďalšou účinnou formou prevencie proti tejto infekcii je očkovanie

VšZP v rámci tohto benefitu poskytuje poistencom vo veku 13 – 17 rokov 50%-ný príspevok na vakcínu

Vakcíny GARDASIL 9 alebo CERVARIX podľa VšZP nedokáže zabrániť rozvoju ochorenia u osôb, ktoré sa už infikovali. Majú však poskytovať vysokú ochranu pred samotným nakazením sa vírusom HPV. Aj preto sa odporúča absolvovať očkovanie vo veku, kedy mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. Navyše, imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín najvyššie hladiny protilátok. Poistencom vo veku 13 – 17 rokov poisťovňa prispieva 50 % z jej ceny vakcíny.

Redakcia

Zdroj: TS VšZP

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This